В очікуванні автокефалії: РПЦ призначило свого єпископа на Прикарпатті


Питання надання Томосу про автокефалію Українській Церкві є практично вирішеним. Про це заявляють і на Фанарі, і у Києві – повірені Константинопольського Патріархату.

Перешкодою на отримання Автокефалії завжди був Московський Патріархат, який вважає себе єдиною визнаною православною інстанцією в Україні. Відмовлятися від впливу на захопленому ще з 1686 року просторі церковники, якими керує країна-агресор, й нині не планують, пише Вільне інфо.

“Чим ближче до справи, тим більше напруження. Це є дуже серйозна боротьба, не менша, ніж наша боротьба за український Крим і Донбас. Це інтегральна частина цієї боротьби, тому що те, з чим Україна зіткнулася в 2014 році, Українська Церква з цим зіткнулася в 1991 році” – зазначає секретар Священного Синоду УПЦ КП Євстратій (Зоря).

Собор єпископів Української Православної Церкви Московського Патріархату, який збирався у Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі 13 листопада 2018 року, вкотре звинуватив Константинопольський Патріархат в тому, що той самий став на шлях розколу та у зв’язку з цим, євхаристичне спілкування Української Православної Церкви (МП, – ред.) з Константинопольським Патріархатом на даний час є неможливим і припиняється.

«Процес надання так званого Томосу про автокефалію є штучним, нав’язаним ззовні, не відображає внутрішньої церковної необхідності, не принесе реальної церковної єдності та поглибить розділення і посилить конфлікти серед народу України, – зазначається у протоколі -, за таких умов долучення єпископату, духовенства та мирян Української Православної Церкви до цих процесів вважаємо неможливим.»

Страх прокремлівських єпископів зрозумілий: автокефалія української церкви різко скоротить масштаб і впливовість РПЦ. Попри те, що населення України в кілька разів менше, ніж у Росії, українці більш набожні, ніж росіяни. І з 35 тисяч храмів РПЦ третина розташована саме на українській землі. Крім того, російська православна церква втратить зв’язок з древніми традиціями українських стародавніх соборів і монастирів. І це буде потужний символічний удар для неї.

Підпорядкування УПЦ МП Російській православній церкві (РПЦ) очевидне. Про це журналісти Вільне.ІНФО писали у статті «Церква між війною і політикою».

Проте є і нові факти – на офіційному сайті «Московський Патріархат РПЦ» у перелік єпархій РПЦ включені усі єпархії УПЦ МП. Івано-Франківська єпархія також є у цьому списку.

За інформацією цього сайту Івано-Франківська єпархія була створена у 1956 році. Станом на 2004 рік вона мала 28 приходів (до 1990 р. єпархія нараховувала 369 приходів, більшість яких зараз захоплені УГКЦ та УАПЦ); 28 священнослужителів. Правлячим архієреєм є Серафим, єпископ Івано-Франківський та Коломийський (Залізницький Василь Федорович), який також вказаний як єпископ РПЦ у розділі «Діячі РПЦ» на цьому ж сайті.

Цікаво, що у 2007 році указом Патріарха Алексія II о.Серафим був призначений настоятелем церкви Введення у храм Пресвятої Богородиці біля Салтикова моста (Лефортово) у Москві, де прослужив до квітня 2016 року і указом Патріарха Кирила був звільнений та повернувся до України через призначення його Єпископом Шумським, вікарієм Тернопільської єпархії, ректором Почаївської духовної семінарії. Нещодавно, у вересні 2018 року, рішенням Священного синоду УПЦ МП о.Серафим призначений Єпископом Івано-Франківським і Коломийським.

Єпископ Серафим також входить до Собору єпископів УПЦ МП, які на останній зустрічі чітко заявили, що будуть робити все аби надання Томосу про автокефалію Українській Церкві не відбулося.
Проте єпископи УПЦ МП все ж таки бояться внутрішнього розколу та втрати приходів, особливо на Прикарпатті. Тому о.Серафим, з найбільшою вірогідністю, і був призначеним Єпископом Івано-Франківським і Коломийським.

«Одна з найбільших проблем, на мою думку, полягає в тому, що РПЦ хибно оцінила церковну ситуацію в Україні. Мені відомо, що в Україні багато людей прагнуть мати свою українську автокефальну церкву. Натомість росіяни сподівалися, що прихильників автокефалії в Україні замало, а більшість хоче бути разом з Українською православною церквою Московського патріархату (УПЦ МП), хоч насправді це не так. Тож саме цей прорахунок почасти призвів до такої реакції РПЦ», – прокоментував виданню “DW” німецький дослідник православ’я з Мюнстерського університету Томас Бремер.

Нагадаємо, раніше Бліц-Інфо писав, що франківські активісти передали звернення до нового очільника УПЦ МП в області де просять дати відповідь щодо його позиції стосовно Томосу.