50 старовинних єврейських надгробків віднайшли на вулицях Рогатина


Велику кількість фрагментів єврейських надгробків було знайдено під час вуличних робіт на вулиці Драгоманова на північний захід від центру міста та вулиці Завода через річку Гнила Липа. Рогатинський вчитель-пенсіонер Михайло Воробець повідомив подробиці знахідки.

Краєзнавець Михайло Воробець очікує, що під час подальших ремонтних робіт в місті, надгробків знайдеться ще більше, адже їх використовували колись для дорожнього покриття, йдеться на сайті проекту «Єврейська спадщина Рогатина» Jewish Headstone Recovery Project, пишуть Вікна



 

У цілому близько 50 matzevot (надгробків) було виявлено в цьому місяці, серед них один — з червоного граніту, повністю неушкоджений і вагою приблизно 350-400 кілограмів. Переклад різьбленого єврейського тексту на прекрасному гранітному камені, розповідає, чий це камінь:

Хана, дочка поважного нашого покійного, виняткового вчителя Іцхака Цві Нагельберга, 
нехай його  пам’ять буде за благословенням,померла 26 дня місяця Шват 5695 [1935]



Напис продовжується, описуючи Хану  в поетичному тексті, з першої літери кожного рядка виклавши її ім’я:

Мудра серцем, похована тут
Смиренна, дорога душа
Їй було 75
Дочка богобоязної людини
Відбула до свого вічного спокою
Хай душа її буде з Обітованною Землею
І обдаровує милістю бідних із плодів її рук
що отримала свою частку від грядущого світу, коли ще жила
Скромна, навіть коли була дівчинкою.
Дівчиною покинула їх
З душею очищеною 7 разів.
Хай її пам’ять буде благословенна серед тих, хто живе.

З урахуванням того, що матеріалом є камінь з червоного граніту і а датою її смерті 1935 рік, припускають, що жінка була похована на новому єврейському кладовищі Рогатина, яке було відкрито в 1920-х роках. На сьогодні існує декілька подібних великих надгробків з червоного граніту на цьому ж кладовищі, розташованому в північній частині міста.

Ольга Вербяна надіслала проекту 24 відмінні фотографії надгробків, які зараз є повністю відновленими на старому єврейському кладовищі, й утримуються згідно з планом, запропонованим рабином Колесником з Івано-Франківська.

"Ми маємо за мету зробити додаткові фотографії надгробків під час нашого наступного візиту до Рогатина 6 вересня. Ми вдячні Ользі Вербяній, Світлані Роскош, Михайлові Воробцю, офіційним особам Рогатина і місцевим мешканцям за те, що віднайшли ці камені і повідомили нас про це відкриття", — кажуть автори проекту.



Декілька зображень недавно знайдених надгробків, що зараз вдома в Рогатинському старому єврейському кладовищі

За результатами своїх візитів у Рогатин у травні 2011 року, квітні 2013-го та травня 2016 року учасники проекту «Єврейська спадщина Рогатина» склали карту надгробків, які були врятовані в місті впродовж останніх п’яти років.

"Ми будемо оновлювати карту у вересні, щоб включити камені, врятовані на вулиці Драгоманова та вулиці Завода, відразу, як побачимо точне місце, де камені були знайденими", — кажуть автори проекту.