Підручники – в заручниках. Як у Франківську вирішують проблему з нестачею книжок у школах

news-image: Підручники – в заручниках. Як у Франківську вирішують проблему з нестачею книжок у школах
Вересень добігає кінця, а діти в школах досі не мають усіх навчальних посібників. Особливо не пощастило учням 4 і 7 класів. Точніше, їхнім батькам, бо поки очільники думають, як і де дістати книжки, батьки платять з власного гаманця. Лише у Франківську потрібно закупити підручників на мільйон.

Добровільно-примусово

Директорка франківської школи № 25 Світлана Якимів розповідає, що книжок на всіх не вистачає, тому батькам доводиться купувати, пише Репортер

«У першу чергу маємо забезпечити дітей пільгових категорій, – говорить Якимів. – Їм підручники видають, а інші батьки вже на зборах вирішують: роблять копії, докуповують чи купують у старших класів».

За її словами, частину підручників таки забезпечує держава. Але щороку кількість учнів збільшується, а підручники не додруковують, тому й виходить така невідповідність.

«У 2013 році в нас було 88 п’яти­класників, а нині – 158, – пояснює директорка. – За цей час підручники для 5 класу нам не додавали, тому ми це робимо за рахунок батьків. Для 9 класу нині немає підручників з української та англійської, але їх ще довозять. 4-7 класи – найбільш критичні. У нашій школі на 4 клас державне забезпечення склало лише 56 %. Хоча нові підручники з математики – є всі».

Світлана Якимів каже, що деякі батьки купують нові підручники, бо не хочуть перекуповувати вже вживані. А потім придбані власним коштом книжки передають до шкільної бібліотеки – така собі благодійна допомога.

А от мама калуського третьокласника Наталя Захарова не згідна купувати підручники власним коштом, бо переконана, що це обов’язок чиновників – забезпечити школярів навчальними посібниками.

«На батьківських зборах нам повідомили, що на клас бракує 42 підручники з різних предметів, – каже Наталя. – Тож усі сказали: давайте купимо. Я підняла це питання, бо ж кошти на підручники виділяють з бюджету, і освіта рапортує про 100 % забезпечення. В результаті всі, крім мене, гроші таки здали».

Гроші на підручники Наталя не здала, бо переконана, що все – в руках батьків. Адже нікого в школі не змушують купувати книжки, просто так усім легше.

«Для батьків 250 грн – невеликі гроші і вони йдуть шляхом найменшого спротиву, – додає Наталя Захарова. – А вчителі – заручники цієї ситуації. Батьків не змушували нічого купувати. Гроші в бюджеті є, і ми можемо на ситуацію впливати, було б бажання. Батькам і вчителям треба об’єднуватися, вирішувати це питання разом. Тому ми заручилися підтримкою депутатів Калуша і до наступного року підготуємо програму, аби підручники дітям таки забезпечили».

Гроші є, підручників немає

Під час нещодавньої колегії голова Івано-Франківської ОДА Олег Гончарук відчитав голів райрад за те, що не закупили підручники. Ледь голос не зірвав. Каже, якби про це згадали у травні, а не у вересні, проблеми б не було.

«Не можна було звернутися в ОДА? Я б з обласною радою знайшов діалог, якби ми почали про це говорити у травні, – майже кричав голова ОДА. – Дітки прийшли до школи і хочуть вчитися. Переконаний, ми б найшли алгоритм, як забезпечити їх підручниками. Хто хоче зробити – шукає шляхи, хто не хоче – шукає виправдання. 1,5 млн грн для області – ганьба!».

Однак ситуація не така проста. Бо справа не лише в грошах. Як пояснив заступник міського голови Олександр Левицький, гроші є, а от книжок за встановленою державою ціною вже не знайдеш.

«У травні ми провели тендер і частково закупили книжки, але не в тому обсязі, в якому хотіли, – говорить Левицький. – Уже тоді кількість підручників була обмежена. Проблема в одному – видавці готові продавати за комерційною ціною, а держава дозволяє купувати за значно нижчою. Міносвіти рекомендує підручники, яких уже немає в продажу. Видавці видрукували замовлений державою обсяг, а всі додаткові тиражі хочуть продати за вищою ціною. Вони не хочуть йти на тендер».

Усе вирішить голосування

Директор міського департаменту освіти і науки Ігор Смаль каже, в середньому по школах Франківська діти забезпечені книжками на 87 %. Стовідсотково отримали підручники учні 11, 10 і 1 класів. А от з 4 і 7 класами справді є проблема.

«Тут ситуація найнапруженіша. Четвертий клас забезпечений на 60 %, сьомий – на 75 %, – говорить Смаль. – Підручники для 9 класу є, їх ще довозять. Міністр Лілія Гриневич під час селекторної наради пообіцяла, що учні 9 класів будуть забезпечені підручниками на 100 %. Сподіваємося, що до кінця вересня їх довезуть».

Проблема з книжками для учнів 4-7 класів тягнеться з року в рік, каже Ігор Смаль. Чому? Уряд традиційно забезпечував учнів підручниками, а в 2015 році пішов на експеримент. Прийняли рішення, що половину забезпечує держава, а іншу половину – місцеві бюджети. Розпорядники тих бюджетів – депутати – не одразу відреагували на новацію, бо традиційно сподівалися, що рішення ще можуть скасувати. В результаті, коли на місцях схаменулися й почали виділяти кошти, виявилося, що підручників бракує.

Так, у травні департамент двічі проводив тендер, в якому не взяло участі жодне видавництво. Бо підручники, надруковані за державні кошти, вже розвезли. Ті невеликі залишки, які були, докупили за рахунок прямих угод.

Та вихід наче знайшли – розробили програму «Підручники». Якщо вдасться провести її через виконком і сесію, департамент матиме можливість купувати підручники за комерційною ціною.

«Нині цифра уточнена. Про мільйон йшлося за державними цінами, – каже Ігор Смаль. – А за комерційними буде десь 1,6 млн грн. Без рішення депутатів за такою ціною ми купувати не можемо».

Якщо сесія проголосує за закупівлю підручників за ринковими цінами, все одно знадобиться час, щоб їх закупити й довезти. У департаменті припускають, що до грудня мали б забезпечити книжками всіх. А тим часом доведеться викручуватися.

Цікаво, що депутати можуть не лише проголосувати за купівлю гарантованих підручників, а й допомогти з придбанням дорогих посібників для вивчення англійської мови. Нині за оксфордські підручники батьки викладають майже по 500 грн.

«Книжки, видані за кордоном, ми не маємо права закуповувати, але з іншого боку на колегії прозвучало, що в цю програму ми можемо закласти і суми на закупівлю навіть таких підручників, – додає Смаль. – Але це все в руках депутатів і місцевого бюджету. Складність полягає в тому, що це кінець року. І вже нині не вистачає на енергоносії, зарплату. Тож нам ще доведеться переконувати депутатів, аби прийняли програму «Підручники».

А поки депутати думатимуть, вчитися треба вже сьогодні…


Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою і натисніть ctrl+Enter
Опубліковано: 24.09.2017 07:00