Стрибок долара, абонплата за газ та освіта по-новому: які зміни принесе українцям осінь


Вже традиційно у вересні курс гривні в Україні змінюється. Крім того, на початку цього місяця очікується зростання цін на нерухомість, голосування парламенту за пенсійну реформу і старт нового навчального року.

Як може змінитися життя українців у цьому місяці, пише «Сегодня».

Старт навчального року по-новому

Вчити школярів будуть по-новому. Міністерство освіти опублікувало методичні вказівки. По-перше, вчителі отримують повну свободу в організації навчання. Першокласникам задавати домашніх завдань не будуть. Перші «домашки» будуть з'являтися тільки в другому класі і їх виконання має займати не більше 45 хвилин. У третьому класі час на домашню роботу збільшують до 70 хвилин, а в четвертому – до 90 хвилин.

Традиційну фізкультуру чиновники пропонують замінити на інші рухливі заняття. Наприклад, хореографію або плавання. Перевантажувати першокласників – заборонено. Не можна давати завдання по додаткових підручниках або робочим зошитам. Більш того, більше не буде «домашок» на вихідні і канікули.

«Неприпустимо перевантажувати учнів завданнями з додаткових підручників, зошитів з друкованою основою: зафарбовування малюнків, складання схем, таблиць, виконання додаткових завдань і вправ, написання домашніх творів тощо», – йдеться в листі відомства.

Педагогам також доведеться обходитися без оцінок у першому класі. Оцінки з другого по четвертий клас дозволяється ставити тільки з природознавства, читання, української мови та математики.

Повинні ввести абонентську плату на газ

У меморандумі з МВФ, який підписали президент, прем'єр, міністр фінансів і глава НБУ, Україна взяла на себе зобов'язання у вересні, до початку опалювального сезону, розділити газовий тариф на дві складові: ціна блакитного палива як товару і вартість розподілу. Фактично, це означає введення абонентської плати на блакитне паливо. НКРЕКУ планувала внести абонентську плату до кінця травня цього року. Відповідну постанову вже було прийнято, але після критики з боку прем'єра рішення відстрочили.

Введення оплати за потужність («абонплати») – питання вирішене законом. Зараз чиновники обговорюють, як її рахувати. Якщо за діючою методикою, яку планували впровадити ще в квітні цього року і яка досі залишається єдиною затвердженою, все залежить від максимальної потужності лічильника, в новій постанові пропонують більш вигідні для споживача умови.

Близько 70% українських сімей використовують газ тільки для приготування їжі. Газова плита споживає в середньому 1,2 кубометра в годину. А пропускна здатність лічильника G1,6 - 2,5 кубометра. Лічильника з потужністю менше не буває. Тобто українець за старою методикою міг використовувати потужність в 1,2 кубометра, а платити як за потужність в 2,5 куба.

У новій методиці пропонують для всіх, у кого з газових приладів є тільки плита, вважати за потужністю не 2,5 кубометра, а 1,2 куба. Для прикладу, за старою методикою з лічильником G1,6 і газовою плитою довелося б в столиці платити «абонплату» в 29,3 гривень, за новою ще незатвердженої методикою – 11,48 гривень. Так, сім'я, яка витрачає п'ять кубометрів газу на місяць, зараз платить 34,3 гривні, а за новою методикою буде платити – 41,48 гривню (30 гривень за газ і 11,48 гривень «абонплати»).

У вересні курс долара поповзе вгору

Для досягнення прогнозного рівня, передбаченого Мінфіном – 29,3 гривень в середньому по році – національна валюта повинна в другому півріччі знецінитися як мінімум до 32 гривень за долар, пояснює аналітик Наталя Мільчакова. Однак такий прогноз можна назвати песимістичними. Наприклад, в Центрі Разумкова прогнозують курс в районі 27 гривень у другому півріччі, а в Concorde Capital припускають, що в кінці цього року долар буде коштувати 28,5 гривні. Сама ж Наталя Мільчакова передбачає, що вже восени курс долара буде коливатися в межах 26-28 гривень.

У той же час експерт в сфері нерухомості Едуард Бразас прогнозує, що в кінці серпня ціни можуть вирости на 10%.

«До вересня ціни можуть вирости на 10%, я не думаю, що це буде істотно. І так зараз дорожчає комуналка, і орендодавці перекладають ці платежі на орендарів. Якщо людина не зовсім професіонал і виставив якийсь зовсім фантастичний «список бажань», здати таку квартиру буде складно. Якщо квартира пару місяців простояла, навіть для самого жадібного орендодавця це сигнал, що потрібно знижувати ціну», – розповідає Едуард Бразас.

Ціни на нерухомість залежать від двох факторів – попиту і пропозиції. Пропозиція останнім часом на ринку стабільна. Багато киян, у яких залишалася порожня квартира, здали її ще після першої хвилі подорожчання комуналки. Кількість вільних квартир збільшується на початку літа, коли частина студентів звільняє орендоване житло. Як кажуть ріелтори, найкращий час для оренди нерухомості – «тихий сезон» (з червня по середину серпня). Якщо ж знімати квартиру пізніше, можна потрапити на сезонне подорожчання.

Проголосують пенсійну реформу

У вересні парламент буде в другому читанні розглядати урядову пенсійну реформу. Якщо документ підтримають, нововведення чекають українців, як заявляють в Мінсоцполітики, відразу після прийняття реформи.

У жовтні цього року 5,6 мільйонам українців перерахують пенсії. Більше, ніж на 1000 гривень, розбагатіють 1,1 мільйона пенсіонерів. Надбавку від 900 до 1000 гривень можуть отримати 487 тисяч пенсіонерів, від 700 до 800 гривень – 460 тисяч. Решті (а це більше 3,5 мільйона українців) пенсію піднімуть від 50 до 700 гривень.

Формулу розрахунку пенсій змінять, а необхідний стаж – підвищать. На даний момент кожен рік стажу при розрахунку пенсії множать на коефіцієнт 1,35. Уряд планує в рамках реформи знизити цей коефіцієнт до 1. Експерти в сфері пенсійного забезпечення пояснюють: в результаті розмір пенсій для тих, хто ще не вийшов на заслужений відпочинок, знизиться як мінімум на 25%. Крім того, зміняться й вимоги для отримання мінімальної пенсії. У наступному році для отримання мінімальної пенсії потрібно мати як мінімум 25 років стажу. Щороку необхідний стаж будуть збільшувати на 12 місяців.

«Податок» для працюючих пенсіонерів у 15% скасують. Зараз приблизно 500 тисяч працюючих пенсіонерів отримують тільки 85% від пенсії. Уряд планує скасувати податок і виплачувати працюючим українцям на «заслуженому відпочинку» повну пенсію. Якщо «податок» дійсно скасують, півмільйона українців отримають пенсію за жовтень приблизно на 17% вище. Справа в тому, що згідно з 47 статті закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,  працюючі українці мають право тільки на 85% від заробленої пенсії. Решта – залишається державі. Якщо після стягнення 15% працюючого українця залишається пенсія менше 1870 гривень (150% від прожиткового мінімуму для непрацездатних), виплачувати будуть повну пенсію.

«Вголос»