В Івано-Франківську планують впровадити сортування сміття на п’ять фракцій


З 1 січня 2018 року набула чинності нова редакція закону про відходи, відповідно до якого українці повинні сортувати сміття, а невідсортоване і неперероблене заборонено захоронювати на полігонах. Великогабаритні, ремонтні та небезпечні відходи взагалі мають збирати окремо.

Штраф за порушення цієї норми закону для населення становитиме від 340 до 1360 грн., а для юридичних осіб – від 850 до 1700 грн. Однак як на практиці реалізовуватимуться вимоги цього закону, наразі достеменно невідомо. Зрештою, він не визначає механізму, яким чином і де повинно відбуватися сортування сміття, а лише забороняє захоронювати невідсортовані та необроблені відходи. Оскільки в Івано-Франківську ПЕТ-пляшки і великогабаритне та будівельне сміття все-таки збирають окремо, то можна вважати, що формально наше місто новий закон виконує.  А згодом безпосередньо на контейнерних  майданчиках для твердих побутових відходів планують впровадити сортування сміття на п’ять фракцій, пише Західний кур'єр

Загалом, перші кроки до сортування сміття в Івано-Франківську почали робити ще у 2004 році. Тоді за кошти євросоюзу у місті проводили широку роз’яснувальну компанію, видавали брошури та встановили нові контейнери, в тому числі й для роздільного збору відходів. У квітні 2011 року у нашому місті стартував національний проект «Роздільний збір відходів – крок у майбутнє» компанії «ГрінКо». Її місцева філія встановила у різних частинах обласного центру Прикарпаття 70 контейнерів для так званої сухої фракції сміття.

Єксперимент виявився напрочуд вдалим. Як тоді зазначав керівник ТОВ «ГрінКо-Франківськ» Володимир Мендела, частка якісної сировини у сухій фракції роздільного збору ТПВ сягала 80-90%. Таких результатів компанія не отримувала в жодному з міст, де проводила роздільний збір сміття. Але уже через рік цей проект «ГрінКо» у Івано-Франківську довелося припинити, бо компанія не виграла конкурс з вивезення ТПВ і змушена була піти з цього ринку. З того часу у місті окремо збирають фактично лише ПЕТ-пляшку, хоча були спроби налагодити на майданчиках для ТПВ сортування паперу і скла. Останнє зараз збирають в окремі контейнери лише на території колишньої ЖЕО № 2.

Зараз же закон спонукає місцеву владу повернутися і розширити спектр роздільного збору сміття. Хоча, як зазначає директор департаменту житлової, комунальної політики і благоустрою Михайло Смушак, він не визначає механізму такого сортування і є швидше декларативним.

«У змінах до закону йдеться про захоронення лише відсортованого сміття. Де і як повинно відбуватися сортування, мають визначити органи місцевого самоврядування. У нас уже давно є окремі контейнери для збору ПЕТ-пляшки, негабаритне і будівельне сміття теж збираємо окремо. Придбали сміттєсортувальну лінію для полігону ТПВ. Готуємо нові правила благоустрою і будемо впроваджувати сортування сміття на контейнерних майданчиках», –  каже М. Смушак.

За його  словами, на сміттєзвалище з міста щоденно вивозять 250-300 тонн відходів. Розробляється документація на нову чергу полігону, якої вистачить ще на 6-7 років. А потім його знову доведеться розширяти. Щоб дещо зменшити навантаження на міське сміттєзвалище, для КП «Полігон» придбали сміттєсортувальну лінію. За годину вона зможе приймати на сортування 15 тонн відходів, з яких відбиратимуть придатну для вторинної переробки сировину – папір, картон, скло (світле і темне), пластик (білий і кольоровий) тощо. На території свого підприємства сортування сміття запровадило і АТП-0928, яке вивозить ТПВ з більшої частини міста.

Поетапно сортування сміття також впроваджуватимуть і безпосередньо на контейнерних майданчиках для збору ТПВ. «Зараз думаємо над тим, яким чином і на які фракції. Швидше за все поки що це буде окремо пластик, окремо органічні та неорганічні відходи, окремо папір і картон»,  – пояснив М. Смушак. Водночас він додав, що в перспективі методи сортування сміття, як і саму технологію його збору, вдосконалюватимуть.

Зокрема, у місті з’являться підземні контейнерні майданчики європейського зразка. Перший з них – на вул. Грушевського, біля стоматологічного корпусу медуніверситету. «Це типовий проект, але з його реалізацією виникли труднощі, – каже М. Смушак. – У тому місці дуже багато мереж, які необхідно переносити, а деякі з них знаходяться на глибині у понад три метри. До того ж треба було отримати погодження археологів, бо це центральна частина міста». Загалом, комунальники уже визначили півтора десятка адрес, де згодом мають намір побудувати такі підземні контейнерні майданчики. Найперше – у центральній частині міста, на вул. Орлика та у сквері на розі вулиць Мазепи і Гординського.