Весняна алергія: Поради від франківських медиків

news-image: Весняна алергія: Поради від франківських медиків
Весна – час, коли природа розквітає і прокидається після довгого зимового сну. За короткі три весняні місяці природа встигає пережити величезні метаморфози. Жодна інша пора року не може похвалитися такими змінами, які відбуваються навесні просто на наших очах. Повітря наповнене різноманітними ароматами, та, на жаль, багато з нас просто плачуть, чхають і труть почервонілі очі.

Для когось весна – це радість, а для когось  – сльози у прямому значенні слова. І відбувається все це зовсім не від надлишку почуттів, а від банальної весняної алергії, пише Західний кур'єр

Чому ж так багато людей схильні до алергії, що стає її причинами і чим найкраще лікуватися, ми запитали у головного позаштатного спеціаліста (експерта) з алергології департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Маріанни Деркач.

– Маріанно Іванівно, чи правда, що у нашій області з кожним роком збільшується кількість людей, схильних до алергії?

– Звичайно. На сьогоднішній день кожна п’ята людина має прояви алергії на що-небудь. Частіше це відбувається з початком весни. Наприклад, сезонною алергією, полінозом страждає15% жителів області.

Існує три основні періоди полінозу: весняний, весняно-літній та літньо-осінній. Весняний період починається з березня, тобто у період цвітіння таких дерев як береза, вільха, ліщина. Весняно-літній період припадає на час цвітіння лугових і злакових трав, а осінній спричинений пилком бур’янів. До нас звернулося вже багато пацієнтів із подібними проблемами.

– Що стає основними причинами виникнення алергії у багатьох людей?

– Причинами розвитку алергічних захворювань є індивідуальна особливість імунної системи кожної людини. Також може бути генетично обумовлена, якщо людина народжується із вродженими факторами і ознаками схильності до алергії, навіть не здогадуючись про це. Іншими причинами розвитку алергії є забруднене довкілля, спосіб життя, надмірне вживання медикаментів, нераціональне харчування, екологія. Отож, можна сказати, що чим слабкіший імунітет, тим більшу схильність до алергії має особа. Адже алергія – це неправильна відповідь імунної системи на той чи інший подразник.

– Хто хворіє алергічними захворюваннями частіше – дорослі чи діти?

– Як діти, так і дорослі. Дуже цікавою особливістю є те, що за статистикою алергічними захворюваннями в дитячому віці частіше хворіють хлопчики, а в дорослому – жінки.

– На що навесні найчастіше скаржаться хворі?

– Основними симптомами поліному є закладений ніс, нежить, сльозотеча, чхання, зуд шкіри і слизових оболонок, можуть спостерігатись напади задухи, дискомфорт у грудній клітці, навіть підвищення температури тіла. Дуже часто наші пацієнти плутають ці перші ознаки алергії із простою застудою і лікуються самостійно. Краще одразу провести обстеження і виявити причину поганого самопочуття.

Більшість алергіків негативно реагують на тополю, хоча вона не є основним провокатором алергії, а своєрідним накопичувачем усіх інших алергенів, що осідають на тополиний пух, який має гарне пилення та потрапляє на слизові оболонки і провокує алергічні симптоми.

– Яку небезпеку для людини становить алергічне захворювання?

– Один із найнебезпечніших проявів алергії – анафілактичний шок і набряк Квінке, які часто розвиваються у пацієнтів під впливом різних медикаментів.

Зараз, крім полінозу, гостро розповсюджена інсектна алергія, яка спричиняється укусами комах, особливо небезпечні бджоли та оси. Внаслідок укусу може розвинутись набряк Квінке або ще гірше – набряк гортані, що сприяє перекриттю дихання, задусі.

– Чим краще лікувати алергію та які методи можна вважати найефективнішими?

– Якщо пацієнт підозрює, що у нього дійсно алергія, ми пропонуємо йому здійснити обстеження, аби перевірити його здогадки. Найперше – це елімінаційний тест (припинення контакту з алергеном), потім  проводимо шкірний тест та  аналіз крові на конкретний алерген. Якщо у пацієнта загострення симптомів захворювання або він приймає протиалергічні середники, то  шкірні алергопроби не проводяться. Лабораторна діагностика дозволяє чітко визначити, який алерген або молекула є основним провокатором. Після точного визначення, на що саме у людини алергія, плануємо лікування. Вибираємо алерген, що виявляє найбільш агресивну дію, і проводимо таке лікування, яке має назву алергенспецифічна імунотерапія. Принцип полягає у введенні в організм дрібними дозами цього алергену з поступовим збільшенням дози та інтервалу. Це єдиний метод, який має високу ефективність і дозволяє зупинити алергію або зменшити її прояви. Головне – знайти той самий причинний алерген. У період загострення захворювання проводимо симптоматичне лікування.

– Які рекомендації ви як спеціаліст можете дати людям, схильним до алергічних захворювань?

– В першу чергу – не займатись самолікуванням. Якщо людина відчуває будь-які симптоми алергії, слід одразу звернутись до лікаря, а не йти в аптеку. Далі ми вже підбираємо медикаментозне або симптоматичне лікування. Для того, аби попередити алергію, слід вживати профілактичні заходи. Уникати довгого перебування на вулиці під час пилення рослин, намагатися не провітрювати будинки чи квартири вдень, починаючи із 07.00 і до 21.00. Бажано проводити кондиціонування повітря, при цьому не забуваючи про чистку кондиціонера. На вулиці краще одягати окуляри, а після повернення промивати очі водою. Одяг після вулиці краще теж змінити, щоб частинки алергенів, які попали на нього, не отримали доступу до слизових оболонок.

– Жителю міста простіше ізолювати себе, аби вберегтись від алергії, а що ж робити жителям сіл, які змушені практично цілий день працювати надворі? Вони не можуть покинути свої справи, тим більше регулярно відвідувати лікарні.

– Жителі сіл та селищ хворіють на алергічні захворювання рідше, особливо ті, хто проживають у високогір’ї Карпат. Основний вплив створює середовище, в якому ми знаходимося. Якщо є можливість, краще тим, хто живе у місті, у період весняної алергії змінити клімат та виїхати десь на відпочинок – на море чи у гори. Деякі пацієнти, які страждають алергією, на період загострення беруть собі відпустку, аби провести час із користю для здоров’я.


Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою і натисніть ctrl+Enter
Опубліковано: 11.05.2018 22:53