Де народжувати в Івано-Франківську: чи потрібен місту приватний пологовий будинок?


«Життя не спинити – воно триває попри війну і незгоди, попри марні намагання ворога зламати і знищити нас як націю». Це не цитата з якоїсь мотиваційної промови, як можна було б подумати. Це коментар Міністерства юстиції до сухої статистики шлюбів, розлучень і народжуваності в Україні за березень-листопад 2022 року.

Впродовж цього року народилися 183 105 українців і україночок. За останні вісім місяців шлюб уклали майже 170 тисяч пар, і це на понад 6 тисяч пар більше, ніж минулого року. Розлучилися цьогоріч майже 57 тисяч пар, що на 22 тисячі менше, ніж за такий самий період попереднього року. Ці показники свідчать, що війна не зламала і не зневірила українців, що вони вбачають в сім’ї опору і здатні планувати майбутнє, зокрема й народження дітей.

Де народжують українки?

В Україні до повномасштабного вторгнення росії працювали приблизно 70 державних і комунальних пологових будинків. Деякі заклади припинили роботу внаслідок обстрілів та окупації, як у Маріуполі, але більшість навіть у близьких до фронту містах пристосувалася до умов війни.

Попри всі труднощі останніми роками вимоги до якості медицини, в тім числі й до послуг пологових будинків, в українців постійно зростають. Цей запит ще у 2010-х спричинив появу приватних перинатальних центрів, таких як пологові будинки Isida, Adonis, Лелека, Мануфактура, Medicover у Києві. Це великі медичні заклади з сотнями працівників і десятками палат, операційними залами, палатами інтенсивної терапії й реанімації, сучасним обладнанням.

Цікаво, що на заході країни досі немає жодного приватного пологового будинку. Але ситуація зміниться вже незабаром. Ще 3-4 роки тому про будівництво трьох приватних пологових будинків оголосили у Львові. Попри наявність у місті трьох великих комунальних закладів – двох міських і одного обласного – інвестори прорахували, що попит на приватні послуги для породіль виправдає вкладення. На сьогодні один із приватних пологових вже збудований, хоча поки не почав працювати, два інших – у процесі. До речі, до Львова також переїхала частина колективу київської «Лелеки», з обстріляного в столиці закладу перевезли обладнання – так з’явився медцентр «Лелека-Львів».

А що в Івано-Франківську?

На сьогодні у місті й області є лише комунальні пологові будинки із загальною кількістю пів тисячі ліжок. Найбільші – в Івано-Франківську – міський і обласний перинатальні центри.

Про перспективу будівництва у місті сучасного Центру матері та дитини з пологовим будинком заговорили щойно минулого року. 26 листопада 2021 року міська рада дала дозвіл на розробку ДПТ для будівництва Центру. Нещодавно про це знову нагадав міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, коли 8 листопада цього року оголосив про призначення Марії Бойко керівницею міського перинатального центру. До цього вона очолювала міське управління охорони здоров’я. Коментуючи своє кадрове рішення, мер сказав, що вже у грудні в Івано-Франківську почнуть будівництво приватного пологового будинку і він дуже хоче, аби комунальний перинатальний центр міг скласти гідну конкуренцію приватному закладу.

Комунальний чи приватний пологовий? Що думають франківці

Відповіді на питання про очікування і запити громади дає соціологія. У 2021 році соціологічна компанія Gradus провела дослідження «Вивчення ставлення до пологових будинків та обізнаність у питаннях місця народження дітей». Опитували мешканців Івано-Франківської і Тернопільської областей. Згідно з результатами дослідження, державні (комунальні) та приватні пологові будинки користуються фактично однаковою популярністю серед цільової аудиторії – 48% та 50%.

Немає опису.

Основними факторами вибору пологових будинків опитані назвали кваліфікацію персоналу (76%), готовність до складної вагітності і складних пологів (73%), а також технічне оснащення (67%).

Немає опису.

Найбільш важливими додатковими послугами є смачне та якісне харчування (81%), можливість перебування разом із партнером у палаті (72%), аптека на території (68%) та свіжість ремонту і меблів (68%). Оплачувати за пологи готові 87% респондентів.

Головною причиною вибору державного пологового будинку, за словами респондентів, є думка про те, що народжувати дитину треба за місцем реєстрації. Також 36% опитаних відзначили, що не обиратимуть приватний пологовий, навіть якщо такий з’явиться в регіоні, бо вважають, що комунальні заклади не поступаються рівнем послуг. Але переважна більшість респондентів обрала б приватний пологовий, якби такий був. Люди найчастіше аргументують це кращим сервісом та обладнанням у приватних закладах.

Немає опису.

Дослідження аналітичної групи Corestone «Пологові будинки: фактори вибору, очікування, потреби у послугах» показало, що найбільший список очікувань франківців стосується умов перебування у пологовому будинку. Ключовий параметр – комфортні палати з усіма зручностями. Крім ремонту, зручних меблів, необхідної побутової техніки, сучасного обладнання пологових залів, затишної території, важливими для клієнтів є й «символічні складові» – привітність медперсоналу, готовність прийти на допомогу в будь-яку хвилину, спокій тощо. Найбільш затребуваною опцією загалом є послуга ведення вагітності, а під час пологів – присутність лікаря, який спостерігав вагітність. Серед послуг до пологів важливими для респондентів є школа батьківства й трансфер до пологового, після пологів – допомога спеціаліста з грудного вигодовування.

Бажаними бонусами, на думку прикарпатців, були б наявність на території пологового лабораторії, продовольчого магазину, парковки, магазину дитячого одягу та іграшок, квіткової крамниці, фотозони й кафе.

Як видно з обох досліджень, очікування та вимоги до медицини у мешканців міста ростуть. Приватний пологовий будинок, на думку франківців, має бути новою спорудою, збудованою «з нуля». Він повинен відповідати європейським стандартам, мати сучасне якісне професійне обладнання, кваліфікований персонал, окремі палати з власними санвузлами та місцями для партнера.

Загалом, альтернатива комунальним пологовим будинкам сприймається громадою міста й області позитивно, оскільки передбачає можливість отримати послуги високої якості і додатковий комфорт.

Що каже інвестор

Як заявляють у компанії «МедІнвестАктив», яка інвестує в новий медичний центр з пологовим будинком в Івано-Франківську, заклад спроєктований саме у відповідності до очікувань громадськості. Результати соціологічних досліджень та скрупульозний аналіз ринку покладені в основу стратегії розвитку центру.

Професійна медична допомога – це те, що має забезпечувати кожен медичний заклад незалежно від типу власності, а підвищеного комфорту й додаткових послуг сподіваються передовсім від приватних медзакладів.

«Ми точно знаємо, що конкуренція призводить до росту рівня медичних послуг і сервісу в пологових, – кажуть у компанії «МедІнвестАктив». – Тому наявність такої альтернативи, як приватний заклад, і можливість вибрати між ним і комунальними послужить на краще не тільки кожній сім’ї, що чекає чи планує дитину, але й громаді Івано-Франківська загалом».Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!