Кров'ю і донатами на доставку. Як прикарпатці можуть рятувати поранених Захисників


Під час бойових дій 60% поранень є смертельними не через характер уражень, а через втрату крові. Щоб врятувати поранених достатньо мати запас крові і вчасно її перелити.

Про це розповіли у програмі "Про головне в деталях" на ОТБ Галичина Любов Грицишин - лікарка-методистка КНП “Прикарпатського обласного центру служби крові Івано-Франківської обласної ради”, та Людмила Лінник - громадська діячка, координаторка платформи “Донор.UA” в Івано-Франківській області, інформує Бліц-Інфо.

За словами Любові Грицишин, зараз ув Україні дуже добре налагоджена робота, люди самі проявляють ініціативу і приходять здавати кров.

"Потреба в крові завжди була, але це не означає, що її в нас немає взагалі. Проте, вона має певні терміни зберігання і потребує постійного поповнення. Ми виконуємо  не лише мобілізаційне завдання, коли даємо кров на фронт для воїнів. Кров потрібна і в пологовому і в хірургії, і в дитячій лікарні і в опіковому відділенні. Тому наша робота постійна. Але зараз це питання дуже налагоджено. Ми дуже цінуємо час наших донорів, тому запрошуємо їх за попереднім записом, виїздимо в трудові колективи",- каже лікарка. 

Водночас Людмила Лінник наголосила, що сезонність у потребах крові завжди була, є і зберігається. 

"Я співпрацюю з центрами крові по всій Україні і бачу що ситуація всюди плюс-мінус однакова. Є така тенденція, що в літні місяці, коли відпустки є трохи більший дефіцит крові. Є центри крові де є дефіцит, наприклад окремих груп і це нормально. Адже людей з негативним резусом значно менше, ніж з позитивним. Такої крові є менше, але вона потрібна. Від початку повномасштабного вторгнення в різних регіонах потреба в донорах крові зросла на 40-60%. На жаль не можливо запастися кров'ю наперед на довгий час. Адже заготівля і утилізація крові - це великі кошти, тому Центри крові планують свої запаси. Центри крові виконують мобілізаційне завдання і передають кров на фронт. Ми не можемо сказати хто і скільки, адже це державна таємниця"- каже Лінник.

Зараз найбільший виклик, пояснює Людмила Лінник - це доставка крові на передову.

"Зараз дозволили використовувати кров на етапі евакуації. Тобто бойовим медикам офіційно дозволили робити переливання крові. Відповідно потреби в крові зростуть ще. Ми здійснюємо доставку крові і в сучасних умовах це 4-5 доставок на місяць. Якщо зросте потреба, то треба буде робити це частіше",- наголошує координаторка. 

Як пояснила Любов Грицишин, Центр крові отримує від Центру трансплант-координації завдання де чітко вказано, якої групи, якого резусу і скільки треба.

"Ми виконуємо завдання не зважаючи на жодні обставини, при тому, що треба залишити ще кров для місцевих потреб. Інколи завдання бувають дуже непосильні і як правило більше потрібна кров з резусом мінус, а вона рідкісніша. Коли ми самі не справляємося, даємо оголошення з проханням про допомогу. Як кажуть у Центрі трансплант-координації - наша область безвідмовна",- каже лікарка.

Втім, зробити забір крові від донорів це лише перший крок. Адже все що збирається умовно в Яремче, доставляється до Центру крові, де до 6 годин фахівці мають переробити кров на компоненти: плазму і еритроцити. Приїздить машина з центру трансплант-координації, яка обладнана всім необхідним. Логістика розписана, визначені години і треба бути готовими. 

Людмила Лінник зауважує, що "Донор.UA" здійснила вже 60 доставок крові на передову.

"Одна така доставка обходиться плюс-мінус в 50 тисяч гривень. Ми хочемо створити резерв, щоб було достатньо коштів на безперебійне доставляння крові, навіть якщо об'єми збільшаться, щоб ми могли зразу везти, а не чекати поки зберемо гроші. Одна доставка це 1500 тисячі готових до переливання доз крові. Це буквально півтори тисячі шансів на життя. Тому ми оголосили великий збір. Зараз зібрано близько 300 тисяч з необхідного мільйона гривень. Ми порахували, що один кілометр доставки коштує 25 гривень. Тобто за 25 гривень можна на кілометр наблизити доставку крові для порятунку півтори тисячі поранених воїнів",- каже Лінник. 

Задонатити гроші на доставку крові на фронт можна за посиланням.

Також активістка розповіла, що деякі бригади придумали таку ініціативу, коли бійці самі для себе здають кров. Тобто перед завданням вони здають кров, щоб у разі поранення на завданні у нього була готова його кров, яку йому можуть перелити. Це за умов, що є де зберігати кров.

Більше про донорство крові під час війни дивіться у відео.

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!