Корисно та красиво: як франківська майстриня використовує давню техніку миловаріння


Дбати про себе – це не тільки дозволяти собі безліч речей та недешевих задоволень. Насамперед – звертати увагу на їхню якість. Натуральність в цьому випадку займає чільне місце.

Такі корисні засоби для особистого догляду стають дедалі популярнішими, а їх виготовлення – рідкісним хобі. Здається, що це нудна робота, що потребує неабияких знань. Втім, розвіюємо міфи, пише ВЕЖА

Лариса Конник власниця й засновниця крафтової майстерні миловаріння. Вже понад 10 років майстриня займається виготовленням мила та інших засобів для догляду. Лариса зізнається, що починалось все зі звичайної цікавості, а зараз – це справа її життя. 

Я знала, що моя косметика буде із якісних компонентів

Ще 10 років тому я почала робити натуральну косметику для свого використання. Вже тоді я знала, що моя косметику буде із якісних матеріалів. Згодом почала виготовляти для друзів та родичів, а зараз маю власну майстерню та велику кількість клієнтів. Я з кожним роком розширюю свій асортимент, але продукція залишається виключно ручною роботою.

Зараз я виготовляю мило на професійному рівні. Попри нього, створюю ще різноманітні засоби догляду за тілом: скраби, засоби для очищення шкіри, убтани, креми. Загалом в моєму асортименті 18 позицій. Це косметика без жодних консервантів та хімічних домішок. Навіть барвники натурального походження. Наприклад, кориця, обліпиха, червона глина тощо.

Моя техніка – старовинні напрацювання

Своє мило я виготовляю так, як його варили ще у давнину. Я використовую технологію справжнього натурального виробництва. Як і раніше, я поєдную жири і луг. Останнє – це речовина, яку колись отримували з попелу. Я беру вже концентрований, але це той самий натуральний луг. Тобто теоретично це один і той самий рецепт. Ось так я отримую натуральне мило. Варто розрізняти мило і мильний засіб. Фабричні мила – це мильні засоби, які змивають ще й захисний шар на шкірі. При використанні такого мила, ми часто наносимо ще й зм’якшувальний засіб, бо шкіра сушиться і стягується. В натурального мила немає такого ефекту. Воно не руйнує захисний шар шкіри й не висушує поверхню. В цьому особливість натуральних засобів догляду.

 Процес виготовлення дуже цікавий. Кожне мило виготовляється за окремим рецептом, а в кожного миловара своя технологія. Я беру необхідну кількість жирів, від яких залежатимуть властивості мила. Додаю необхідні компоненти, луг і роблю мильну масу. Далі заливаю у форму. Я виготовляю у холодній техніці, тож температура варіння не перевищує 40 градусів. Процес насправді тривалий, бо мило має ще вистоятись – це і є особливістю холодної техніки. Мило стоїть в прохолодному місці не менш як місяць. До речі, я виготовляю ще кастильське мило, яке настоюється пів року. За цей час мило набуває своїх властивостей. Якщо віддати його раніше, то мило не буде настільки твердим. Кастильське мило підходить навіть для шкіри немовлят, бо там немає жодних добавок. В складі тільки оливкова олія. А ще воно зовсім не сушить шкіру.

Потрібно розробити формулу власного мила

Коли я починала займатись миловарінням, інформації про це було дуже мало. Я шукала в Інтернеті, читала книги, дізнавалась якнайбільше. Тобто неможливо просто захотіти й розпочати виготовлення натуральної косметики. Дуже важливо мати знання в цій сфері, щоб розрахувати формулу мила. Тільки в цьому випадку все вийде. Не правильно додати компоненти – мило не вийде. Недостатньо перемішати чи не вистояти його – мило не вийде. Тож варто все робити чітко за технологією. Майстерність приходить з досвідом.

 Коли я почала займатись миловарінням, зрозуміла, що природа дарує нам найкраще. Стільки користі, як в квітах і травах немає ні в чому. Якості цих дарів природи є незамінними для всіх типів шкіри. Відомо, що в першу чергу багато трав використовували в медицині, а вже згодом в косметології. 

Робити таке мило – одне задоволення, бо тримаю в руках диво з найкращих натуральних компонентів – олії кокоса, пальми, оливки, ши, соняшника, спіруліни та інших ефірних олій. Я насолоджуюсь процесом виготовлення, люблю спостерігати як розчиняються компоненти. Процес не допускає та не терпить поспіху.  

Перші спроби й помилки

Я дуже багато вивчала про виготовлення натуральних засобів догляду. Моє перше мило вдалось і є одним із моїх найкращих. Я його виготовляла втричі довше, аніж зараз, хвилювалась, намагалась все зробити правильно. Звичайно, було декілька помилок, але це були випадкові та незначні промахи.
Розрізнити натуральне та фабричне мило легко. Насамперед варто читати склад. В натуральному милі присутні натрієві солі жирних кислот або омилені олії. Ще може вказуватись, що це мило з основ. Якщо ви бачите якийсь інший склад – це не є натуральне мило. Мене смішить маркетинговий хід, коли пишуть, що олія без холестерину чи мило з основи й без лугу. Ну воно ж без лугу, бо воно з основи. Мене дивують такі описи.

Мені легко дається це захоплення, бо за освітою я медик. До того ж я пройшла курс з хімії по миловарінню. Потрібно розуміти, що ти робиш. Тож я цим займаюсь не тільки з цікавості, а й професійно.

Індивідуальні замовлення я майже не виконую, бо на нього тоді потрібно довго чекати. Якщо клієнт чекає, щоб мило вистоялось – зроблю індивідуально. Я не роблю мило із запахом морської хвилі, а тільки із натуральними ароматизаторами. Люди часто хочуть щось знайоме, те, що можна побачити на пакуванні фабричного мила. Втім, варто розуміти, що в натуральних засобах неможливо таке зробити.

Чоловіки та жінки мають різні вподобання

Навіть із натуральних компонентів можна зробити широкий асортимент засобів для догляду. В мене є мила, які полюбляють виключно чоловіки, а є ті, які до вподоби всім. Наприклад, ментолове мило дає відчуття прохолоди. Його частіше замовляють влітку чоловіки. Жінки полюбляють мила із шовком. Там справді в складі є кокони шовкопряду, які пізніше дарують пом’якшення для шкіри. Більшість думає, що натуральні мила зовнішньо не відрізняються. Втім, це не так. Наприклад, в мене є мило, яке складається із чотирьох різних шарів: какао, кориця, мед і біла глина. Воно зроблене на молоці й пахне маминим пирогом, тож так і називається.

Кастильське мило підходить навіть людям, в яких екземи чи псоріаз. Саме вони найбільше відчувають властивості натурального кастильського мила.

Засоби для волосся теж можуть бути натуральними. Олія броколі – чи не єдиний природний силікон. Саме штучний силікон міститься в засобах догляду за волоссям і надає йому блиску. В натуральних – олія броколі.

 Ініціатива корисна не тільки для клієнтів

Свою ініціативу я намагаюсь зробити ще кориснішою. Наприклад, я використовую паперові обгортки та скляні баночки. Клієнти можуть повернути мені пляшечки або наступні засоби замовити у ті, які вже є у них. Навіть, якщо клієнт залишить собі, однаково скло підлягає переробці і це добре для нашого зовнішнього середовища. Намагаюсь також урізноманітнювати зовнішній вигляд своїх виробів. Створюю власні мішечки, оздоблюю авторською вишивкою. 

Поціновувачів натуральної косметики є багато. Дехто бере для подарунка близьким, бо так завжди – рідним найкраще.

 

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!