Мер "українського християнського міста": Як Марцінків набрав 85% і чого він чекає від франківців


Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків на цих місцевих виборах є одним з рекордсменів - за нього проголосували близько 85% виборців.

Ще до виборів опитування, проведене соціологічною групою "Рейтинг" показало, що 90% опитаних загалом були задоволені діяльністю Марцінківа на посаді мера, та понад 80% збираються обрати його мером знову

Вперше Руслан Марцінків став мером у 2015 році, перемігши в другому турі з невеликим відривом від суперника. За 5 років він обійшов усіх суперників і переміг у першому турі з 85% голосів. При тому, що у загальноукраїнському масштабі є персоною неоднозначною – заявляє, що гей не може бути патріотом, не дуже поважає права ромів, висловлюється за заборону абортів. Але франківці його, схоже, просто обожнюють.

Чому саме – Depo.ua запитав у самого Марцінківа.

Поки чекаємо на інтерв’ю, до мера постійно хтось заходить-виходить, а під кабінетом збирається черга. Видно, що у нього дуже щільний графік, нас попереджають, що багато часу в міського голови не буде.  Вже за декілька хвилин запрошують всередину – кабінет мера просторий. Марцінків, одягнений у темно-синій костюм та блакитну сорочку, кличе нас за великий стіл, пропонує напої і доручає секретарці принести нам каву, а йому - чай. 

В кабінеті тепло, стіни прикрашені гербом Івано-Франківська, картою міста та іконами, яких тут дуже багато. Інтер'єр у традиційному гуцульському стилі – стіни оббиті темним деревом, всі меблі теж з темного дерева. Поруч з мером на столі багато канцелярії, ікона та статуетка Богоматері. Крім нас і мера в кабінеті - радник, сидить за іншим кінцем довгого столу.

"Я би ніколи не був у "Слузі народу""

- Скажіть, Руслане, чесно – на цих виборах хвилювалися чи після всіх опитувань були спокійні за свій результат?

Будь-яка людина хвилюється, коли є якесь випробування. А вибори – це і певне випробування, і певний зріз – за п’ять років роботи люди дали оцінку. Дякую франківцям за те, що вони підтримали, їхня підтримка збільшилась, збільшився і результат нашої команди, бо до міської ради пройшла більша кількість депутатів. Це означає, що людям в принципі подобається той курс розвитку міста Івано-Франківська. Вони розуміють, що є проблеми, але і розуміють, що ми рухаємося в правильному напрямку.

- На перших виборах ви ледь перемогли конкурента в другому турі, 54% взяли. Чим ви пояснюєте такий шалений прорив? 

Ті вибори були дуже непрості і були дуже сильні кандидати:  ішов чинний депутат України, представник групи "Приват" Олександр Шевченко, Ігор Насалик, який згодом став міністром, а до того декілька разів був народним депутатом України, ішов тодішній мер Франківська Віктор Анушкевичус. То були дуже потужні кандидати і мені було непросто, бо не можна було порівняти можливості кампанії їхні і мої. Але ми традиційно йдемо до людей, спілкуємося. Ми запропонували своє бачення розвитку Івано-Франківська і люди підтримали. Та і різниця у другому турі була беззаперечною – близько 20 тисяч голосів.

- В пресі під час виборчої кампанії були закиди, що ви оплачуєте свою кампанію рахунком бюджету. Проясніть, будь ласка, цю ситуацію.

Ми фінансуємо "Вежу" і "Західний кур’єр". "Вежа" - це комунальне видання, тобто ми утримували комунальне ЗМІ. "Західний кур’єр" законом роздержавлений, але це традиційне ЗМІ вже років 30. І ще ми підтримуємо місцеві ЗМІ, бо це робочі місця. Я вважаю, що сьогодні навпаки кожне місто повинне підтримувати місцеву пресу, бо зараз йде "зачистка" ЗМІ по всій Україні. Що більше буде медіа підтримано місцевою владою, тим більше буде плюралізму думок. І я не вважаю, що це погано, це підтримка робочих місць.  

- Щодо вашої партійної приналежності – як думаєте, якби ви раптом стали не свободівцем, а, наприклад, "слугою народу" у вас був би такий же високий рейтинг серед місцевих жителів?

Цього не може бути, я би ніколи не був у "Слузі народу". Я якось не звик змінювати політичні партії, я зі "Свободою" вже не одну виборчу кампанію, а понад 10 кампаній пройшов. Я вважаю, що сьогодні люди вже оцінили нашу команду, бо вона набрала 54% в Івано-Франківську. При цьому багато бюлетенів серед зіпсованих було саме за нашу партію. Ми насправді набрали близько 60%, але було близько 6% зіпсованих бюлетенів.

- На вашу думку, чому в представників "Свободи" на місцевих виборах в інших регіонах такий сумний результат?

Це місцеві вибори і тут залежить від місцевих лідерів. У Калуші переміг свободівець, у Долині, в Косові, у менших громадах по Україні теж є переможці від "Свободи". В кожному місті є якісь причини, це залежить від лідерів. Я вважаю, що на місцевих виборах "Свобода" показує непоганий результат.

- Що ви думаєте про своїх політичних опонентів?

Пройшли всі проукраїнські сили, це плюс. Три політичні партії будуть у міській раді. Я готовий співпрацювати з усіма. Я задоволений результатом цих виборів.

- Як розподілилися місця у міськраді, з ким формуватимете коаліцію? 

Від "Свободи" 28 депутатів пройшло, від "Європейської солідарності" – 10, ще 4 від "Батьківщини". Зважаючи на те, що "Батьківщина" офіційно підтримала мене на виборах у першому турі – зрозуміло, що у нас з ними тісніші стосунки. Вони підтримали мене у другому турі у минулій кампанії, це була єдина політична сила, яка мене підтримала тоді. Але і в "ЄС" є багато достойних людей, з якими ми готові співпрацювати.

- А з ким ніколи і нізащо не створите коаліцію?

З ОПЗЖ, партією Шарія, і антиукраїнськими силами. Не секрет, мені би було важко зі "Слугою народу", у нас різні цінності, але вони теж не перемогли в Івано-Франківську.

- Які у вас стосунки із центральною владою – ви багато спілкуєтеся з Зеленським, зі Шмигалем? 

Із Зеленським ми лише декілька разів бачилися на офіційних заходах, з паном Денисом частіше спілкувались, коли він був головою ОДА. Це представник центральної влади, з яким я зобов’язаний комунікувати по господарських питаннях. Зараз менше комунікуємо, більше комунікували з представником президента і прем’єр-міністра Віталієм Федорівим, у нас був конструктивний діалог. Зараз голову ОДА звільнили, чекаємо хто буде наступним і будемо співпрацювати.

"Ситуація з коронавірусом така, що ми сьогодні вже кладемо людей у гінекологічному відділенні пологового"

- Як ви ставитеся до мерів, які, можна сказати, пішли проти Зеленського? Той же мер Черкас Бондаренко, до прикладу. На вашу думку, центральна влада дійсно була не права у своїй схемі боротьби з коронавірусом, чи це був передвибочий піар з боку мерів-"заколотників"?

Я десь критично про центральну владу висловлювався, десь позитивно, якщо було за що, наприклад, нам дамби робити допомогли. Напевно це брак комунікації, центральна влада і місцева повинні більше комунікувати і співпрацювати для вирішення проблем, незалежно від політичної приналежності. 

Помилки були, але не хочу зосереджуватись на минулому. У нас є теперішня ситуація, зростає кількість хворих. Єдине, що ми очікували – більше сприяння фінансами через коронавірусний фонд. Можна було краще використати кошти, які були забрані в органів місцевого самоврядування саме на подолання коронавірусу, зокрема, на додатковий кисень, обладнання і багато чого іншого. Мені це не подобається, який би коронавірусний фонд не був, не можна його використовувати на ремонт доріг.

- Як справи із боротьбою з коронавірусом у Франківську? Чи можна сказати, що місто справляється? 

Ситуація напружена, ми сьогодні вже кладемо людей у гінекологічному відділенні пологового, у дитячі лікарні почали класти, готуємо ще декілька поліклінік. Вперше за всі ці місяці ми додатково відкрили ліжка у центральній міській клінічній лікарні - ми повинні працювати на випередження. Вже передбачили 200 ліжок і є медичний персонал. Зараз працюємо над тим, щоб ще 200 ліжок мати з наявним персоналом.

- Якщо центральна влада оголосить у Франківську локдаун, ви зупините транспорт, закриєте всіх по домах?

Якісь обмеження повинні бути, але це мають бути компромісні варіанти, як по школах: 1-4 класи йдуть до школи, а 5-11 класи - на самоізоляції, це компроміс. Я не прихильник закриття транспорту, бізнесу - це, у першу чергу, кошти, які йдуть на подолання пандемії. Ми розуміємо, що є певні обмеження, які ми всі маємо виконувати, наприклад, транспорт їздить, але у ньому не може бути стоячих місць. Повинні обмежити з 10 вечора до ранку нічні клуби – добре, ми без цього можемо обійтися.

"Позавчора пилососив"

- Як ви ставитеся до повернення Івано-Франківську старої назви – Станіславів?

Місто має горду назву Івано-Франківськ, на честь Івана Франка. Я можу про нього дуже багато говорити – це унікальний письменник, жоден письменник в Україні, можливо і у світі не мав такої працездатності, як Іван Якович. Я вважаю, що сьогодні назва Івано-Франківськ засвідчує, що це місто українське.

- До речі, якщо обирати між Іваном Франком, і, скажімо, Софією Андрухович, яку книжку ви стали би читати?

Звісно Івана Франка. Це, напевно, під певну хвилю. Франко мені ближче і я скоріше би вибрав не Софію Андрухович, а Юрія Андруховича. Може тому, що він трохи старшого покоління і мені це ближче. Я думаю, що тут смаки різні. Франківського письменника Тараса Прохаська дуже люблю, його "НепрОсті".

- Як взагалі організоване ваше дозвілля, як ви відпочиваєте? 

Гори і книжки. Я люблю ходити в гори. Мені, на жаль, зараз час не дозволяє, але я люблю поїхати в гори, помандрувати, зайти на якусь гору, мене це перемикає. Не секрет, у мене є велика бібліотека, я люблю книжки, читаю і теж переключаюсь.

- Після цілого дня спілкування з людьми ви вдома усамітнюєтеся в окремій кімнаті з бокалом пива чи ви не потребуєте тиші?

Я не можу усамітнитись, до мене прибігає моя донька Соломія, сідає мені на коліна і я вже про все забуваю. Це найбільший мотиватор. Їй вже 1,8 року буде зараз. У мене нещодавно був комічний ефір на "1+1", я сидів у прямому ефірі, але моя Соломія не розуміє, що це прямий ефір, вона почала стукати в двері і вимагати тата.

- Чим займається перша леді Івано-Франківська – вона бізнес-леді чи домогосподарка?

Вона точно не бізнес-леді, але і не є домогосподаркою. Зараз вона у декретній відпустці, але вона має економічну освіту і працювала у проектній групі водоканалу над проектом ISO. Німці давали грант, це служба якості надання послуг водоканалу. Вона це любить, їй це цікаво, і вона над цим працює.

- А ви берете участь в домашніх справах? Їй напевно важко в декреті, двоє дітей. 

Позавчора пилососив! Не хочу казати, що я великий домашній господар, та і часу не вистачає. Але якщо треба, то я помагаю.

"Івано-Франківськ – українське християнське місто"

- На вашу думку, чи багато у Франківську сепарів і ватників? 

Ці вибори показали, що таких людей мало, зважаючи на те, що ні партія Шарія, ні ОПЗЖ не представлені у міській раді. Я можу сказати, що Івано-Франківськ – українське християнське місто.

- Щодо християнських цінностей. Галасу наробила ваша заява, що гей патріотом і потім ви її повторювали. А як же геї в АТО/ООС? А як же християнське - не суди ближнього, пане Руслан?

Це заїжджена тема, я не хочу про це говорити. Всі знають, що я прибічник християнських цінностей

- А якби хтось із вашого найближчого оточення зробив камінгаут, ви би перестали спілкуватися з цією людиною чи що би зробили?

Не хочу про це говорити, ну правда.

- Колись Садовий звільнив начальницю, здається, міського управління культури, за те, що вона сказала, що у Львові забагато церков і при тому замало дитячих гуртків. Як вважаєте, він правильно зробив?

Не можу оцінювати інші міста, я не знаю контексту. Для мене важливі професійні якості людини, а не її висловлювання як такі, якщо вони в рамках моралі і в рамках закону. Треба і церкви, і майданчики – зараз у нас біля церкви по бюджету участі побудували дитячі майданчики.

- Ви дали доручення встановити пам'ятник споконвічній українській жабі, яка часто душить наших людей. А назвіть три, на вашу думку, найхарактерніші риси типового українця.

Я пластун, мене виховали у Пласті. Є 10 обов’язків пластуна, наприклад - пластун точний. Українець повинен бути точним, щоб ми вчасно все починали, мене дратує, коли ми запізнюємось – над цим треба працювати. Пластун словний – слово дав і ти його маєш дотримати. І доброзичливий – у нас забагато взаємопоборювання, якоїсь такої дискусії. На мою думку, треба більше концентруватись на тому, що ми разом можемо зробити. Це три речі, на мою думку, чого нам бракує і над чим треба працювати.

Мерія дає 50 тисяч гривень тому, хто зловить отруювача собак

- Про одіозний міст в мікрорайон Пасічна – як ви плануєте упродовж цієї каденції вирішити це питання?

В цій каденції ми добудуємо цей міст. Ми у пошуках коштів, на жаль сьогодні ми будуємо цей міст виключно за кошти міста. Поки є тільки обіцянка президента – 60 млн грн, цих коштів немає. Комусь треба вирішувати непопулярні рішення, про цей міст говорили 30 років, комусь треба було почати і завершити.

Фото: Тарас Волошин/Depo.ua

- Чи можете дати якийсь прогноз на з’єднання двох бульварів – про це теж не один рік говорять, але досі не зробили.

Буквально позавчора асфальтували з вулиці Бельведерської до Хотинської, кусочок лишився маленький, ми пустимо транспорт нижнім шаром. Верхній шар дороги постелимо весною, але транспорт пустимо ще цього року.

- Перед виборами були випадки отруєння собак в місті, чи вже відомо хто це робить і чому?

Я піднімаю поліцію на кожній оперативній нараді, але ви подивіться – після виборів жодного випадку зафіксованого отруєння собак. Мені здається, що це хтось таку провокацію захотів зробити. Я сам не задоволений розслідуванням поліції. Ми даємо 50 тисяч гривень тому, хто зловить винного. І його притягнуть до відповідальності.

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!