На Прикарпатті зафіксували екстремально теплу погоду. Синоптики пояснили причину


На початку нового 2023 року на всій території Європи встановилося аномальне тепло, яке стало безпрецедентним за своєю інтенсивністю та масштабами. Лише на Скандинавському півострові зберігається зимовий характер погоди зі снігом та міцними морозами.

Завдяки поєднанню кількох сприятливих факторів, таких як малохмарне небо, високий атмосферний тиск і активне перенесення повітря з півдня, з боку Африки, температурний фон виявився на 15 – 20 °С вищим за кліматичну норму і відповідав квітню! Про це "Бліц-Інфо" розповіли в Українському гідрометеорологічного центру.

Першого січня були встановлені нові національні рекорди максимальної температури цього місяця за всю історію метеорологічних спостережень:

Іспанія +24,9 °С;

Нідерланди, +16,9 °С;

Данія +12,6 °С;

Польща +19,0 °С;

Чехія +19,6 °С;

Латвія +11,1 °С;

Литва +14,6 °С;

Білорусь +16,4 °С.

Окрім перелічених значень, ще в десятках та сотнях міст різних країн оновилися абсолютні максимуми. Як свідчать історичні відомості, така інтенсивна хвиля тепла у січні спостерігається вперше за останні 100 – 150 років.

Синоптичні процеси, які сприяли проникненню аномально теплих повітряних мас далеко на північ, показують, що напередодні розвиток отримав висотний субтропічний гребінь над північною частиною Африканського континенту (див. мапи).

Возможно, это изображение карта

Конфігурація термобаричного поля склалася таким чином, що тропічна повітряна маса безперешкодно надходила на більшу частину Європи, а вся циклонічна діяльність відбувалася по периферії даного гребеня. Попри деякий ступінь трансформації повітря в міру проникнення на північ, це не завадило встановленню маси рекордів на величезних просторах. Ще одним фактором на користь інтенсивного прогріву була відсутність снігового покриву, тому додаткових витрат тепла на сніготанення не сталося.

"Для січня подібний тип циркуляції не характерний, а частіше зустрічається навесні та влітку. Ймовірно, цей інцидент є наслідком глобального потепління клімату, яке, як відомо, сильніше проявляється саме в зимовий період у нашому регіоні. Тому найближчими роками подібні активні хвилі тепла з півдня можуть почастішати", - наголошує Ігор Кібальчич, кандидат географічних наук, синоптик Харківського ЦГМ. .

На території України протягом 1 та 2 січня 2023 року також спостерігалися екстремально високі температури. На 96 метеостанціях (без урахування окупованих територій) були встановлені абсолютні значення максимальної температури не тільки для конкретної дати, а й загалом для січня.

Найбільш високі показники спостерігалися у західних та південних областях. В Івано-Франківську повітря прогрілося до +20 °С, в Ізмаїлі до +18 °С. У Києві також було побито рекорд січня за всю історію спостережень – зафіксовано температуру +13,2 °С два дні поспіль! Проте, національний рекорд максимальної температури в нашій країні встояв: 10 січня 2010 року в населеному пункті Поштове (Крим) було зафіксовано +20,8 °С.

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!