Патріарх Філарет у Франківську: В Україні буде єдина православна церква


Сьогодні, 6 липня відбулася прес-конференція Святійшого Патріарха Філарета з нагоди його візиту на Прикарпаття.

Святійший Патріарх приїхав на Франківщину, щоб звершити літургію в Манявському скиті. Адже саме завтра в цьому святому місці відбудеться всеукраїнська проща.

Як зауважив Патріарх Філарет, сьогодні всіх найбільше цікавить питання чи буде Українська Православна Церква Київського Патріархату мати автокефалію. Саме тому Святіший розповів про те, як готувався Собор і яке значення для всіх православних християн він має.

За словами Патріарха готували цей собор протягом 55 років і нарешті всі церкви домовились, що Собор відбудеться не в Стамбулі, як пропонував Патріарх Варфоломій, а на прохання Московського Патріарха його перенесли на Крит.  А потім несподівано Москва підмовила деякі церкви відмовитись від участі у Соборі і посилаючись на їх відмову теж скасувала свою участь. Проте не зважаючи на це, Собор пройшов спокійно і делегати прийняли всі документи.

«Собор означає кінець «Третього Риму», як себе називає московська церква. Вплив Московського патріархату припинився. Чому? Бо вони не змоги зупинити проведення Собору. Росія уже не є такою державою, яка впливає на світову політику. Оскільки вона не може підтримати вплив своєї церкви, то це означає що вона втратила владу», - переконаний Святійший.

Глава Української Православної Церкви Київського патріархату також пояснив, що надання автокефалії нашій церкві не залежить від волі Московського патріархату.

«На Соборі питання про надання автокефалії УПЦ КП офіційно не обговорювалося, проте в кулуарах воно було у всіх на устах. Надання «томасу» це справа не російської церкви, а всього православ’я і Константинопольського Патріарха. Київська митрополія незаконно була приєднана до Московського патріархату і до сьогодні Вселенський патріарх не визнає цього приєднання та вважає Київську митрополію своєю канонічною територією. А отже він  має право дати документ про автокефалію, так само як він це зробив для Польщі. Тому ми сподіваємося, що на основі звернень президента, ВР, інтелігенції та тисяч листів від віруючих Київського патріархату, Вселенський патріарх дасть нам «томас», - підсумував Патріарх.

Окрім того глава УПЦ КП розповів, як будуть розвиватися події після надання автокефалії.

"Коли Вселенський Патріарх Варфоломій надасть Київському патріархату автокефалію, а я вірю що так і буде, ми звернемося до Верховної ради, щоб вона визнала церкву з центром у країні агресорі не українською. Тоді всім парафіям доведться визначитись церквою якої країни вони є. Якщо українською православною церквою, то нехай приєднуються до нас, якщо ж російською, то нехай так і називаються Російська православна церква в Україні. Проте, жодного тиску ні на кого чинитись не буде. Тільки коли всі визначаться, ми зможемо говорити про єдину Українську Православну Церкву", - зауважив Патріарх Філарет.