Порошенко починає ламати парламент


Вже у вівторок Президент запропонує Верховній Раді призначити нового Генпрокурора

За даними Еспресо.TV Порошенко нарешті зважився на першу серйозну кадрову ротацію зі своєї квоти, яка може стати початком великої багатоходовки, яка завершиться або перезавантаженням влади, або консервацією нинішньої ситуації. Президент планує запропонувати Верховній Раді замість в.о. Генпрокурора Олега Махніцького повноцінного Генпрокурора Віталія Ярему.

Що це означає.

По-перше, Порошенко справді починає заводити у владу своїх людей. Генерал МВС Ярема, навіть балотуючись на мажоритарці в Києві від "Батьківщини", завжди вважався людиною Петра Олексійовича, який "вів" його з 2005 року.

По-друге, Генпрокуратура - це "дубина" Президента, який з нею може не мати більше жодних повноважень, але впливати на більшість процесів в країні. Як її використає Порошенко - поки не зрозуміло, але зараз важливо дізнатися чи дадуть йому у руки цю зброю народні депутати.

Якщо не дасть - то це буде означати війну, якщо - дасть, то це буде початком великої комбінації.

Важливим, але поки не зрозумілим елементом в цій комбінації є позиція "Свободи", до якої належить Олег Махніцький. Можливо "Свобода" домовилася з Порошенком про звільнення посад для відходу в конструктивну опозицію. Але тоді, по-перше, "Свобода" має отримати якісь преференції, а, по-друге,перевибори до ВР мають бути відкладені хоча би до весни 2015 року, щоб "Свобода" могла надолужити рейтинг втрачений останнім часом. Якщо "Свобода" підтримає зміну Генпрокурора, то значить домовилися, якщо - ні, значить, "Свобода" у вільному плаванні. 

Зрештою, комбінація Порошенка може вдатися і без голосів "Свободи", але тоді йому треба пообіцяти більшості депутатів те саме - перевибори до ВР мають бути відкладені хоча би до весни 2015 року. Тоді Ярема може отримати й 300 голосів, а Порошенко може розраховувати, що парламент йому сприятиме у подальших кадрових ротаціях.  Але це означає й те, що швидкого перезавантаження влади не відбудеться, що в свою чергу призведе до падіння рейтингу Порошенко. При цьому рано чи пізно йти на перевибори до ВР доведеться і для Порошенка краще "рано", бо чим пізніше вони відбудуться, тим нижчий буде його рейтинг і тим меньше він отримає мандатів у ВР. Можна взагалі дотягнутися до того, що новий парламент Порошенкові запропонує в якості кандидатури в прем''ри Юлію Тимошенко. 

Не виключений і третій вихід - Порошенко обіцяє депутатам пролонгацію, ті дають йому генпрокурорську "дубину", а він їх "кидає" - до речі, за допомогою тої ж "дубини". Утім, реалізація такого плану вимагає неабиякої рішучості у бажанні щось міняти. Чи є вона в Порошенка - покаже час.