Програма лікування серцево-судинних захворювань поглине з бюджету Калуша 16,4 млн гривень


Міська влада запланувала ще одну “медичну” програму, яку має намір втілити цього року — цільову регіональну “Програму запобігання та лікування серцево-судинних, спинно-мозкових та інших судинних захворювань”. На її виконання планують витратити 16,4 млн. гривень, з яких левова частка піде на придбання обладнання.

Як повідомляли “Вікна”, на сесії міської ради, яка відбулася наприкінці березня, міський голова Ігор Насалик озвучив ідею: місто закупить ангіографічну систему, за допомогою якої у Калуші оперуватимуть на серці.

— Я розмовляв із обласним кардіохірургом, а також із нейрохірургом, яка проводить операції на судинах. Вони обоє погодилися працювати у Калуші, — зазначив міський голова. — Обладнання за держзакупівлею коштує 22 млн. гривень, а ми знайшли за 13 млн. гривень. Більше того: цей платіж нам погодилися розтермінувати на 2-2,5 роки. Операційна вже майже відремонтована.

За словами Ігоря Насалика, місто фінансуватиме і додаткові витрати, пов’язані із проведенням операцій на серці, — придбання матеріалів. Але, оскільки це дорого, то безкоштовними хірургічні втручання будуть тільки для мешканців міста. Район у цьому випадку змушений буде шукати резерви, або ж мешканці Калущини платитимуть власним коштом.

Щоб придбати апаратуру, місто повинне оголосити тендер. Зміни до річного плану закупівель уже внесені, про що є повідомлення на сайті міської ради. За попередніми планами, тендер мав відбутися у квітні, проте, торги пройдуть на початку липня. І вони, ймовірно, будуть формальними, адже постачальника обладнання визначено наперед. За інформацією “Вікон”, фірма, у якої місто має намір закупити обладнання, — “Укрмед” (та ж сама компанія, у якої місто купувало томограф для Калуської ЦРЛ — Авт.).

Почавши з кінця, міський голова тепер робить кроки, щоб обгрунтувати свої ідеї. Так, на сайті міської ради з’явився проект рішення про Програму лікування серцево-судинних захворювань.

”Ситуація, яка склалася у нашій країні з лікуванням серцево-судинних захворювань, є критичною. Смертність від них становить 66% у структурі загальної смертності. Летальність від гострого інфаркту міокарда у 5 разів перевищує показники країн Європи. Відповідно в місті Калуші та Калуському районі реєструється близько 100-120 інфарктів міокарду (по області — 1300 випадків), 250-300 інсультів (в області — 2300-2500 випадків). На початку року відбулося засідання розширеної колегії МОЗ України під головуванням міністра охорони здоров’я України Раїси Богатирьової. Згідно з рішенням колегії, в державі заплановано створити єдину систему надання допомоги хворим із серцево-судинними та судинно-мозковими захворюваннями шляхом відкриття відповідних центрів у кожній області”, — йдеться у програмі.

Відтак, у місті вирішили ініціативу уряду — підхопити. Усі витрати візьме на себе місцевий бюджет, а це — 14,4 млн. гривень на придбання обладнання. Решта коштів буде витрачено на підтримку даної програми. Приміром, за 1,8 млн. гривень планують придбати додаткове дрібне медичне обладнання, рентгеноконтрастні речовини, вироби медичного призначення, ще на 100 тис. гривень — лікарські засоби, і 50 тис. гривень — на підготовку фахівців.

Можна було б поставити під сумнів, як буде розраховуватися місто за апаратуру, коли бюджетна фінансова ситуація вкрай важка. І як впорається із фінансовим навантаженням, коли дороге придбання, і згодом — витрати на операції, “вимиватимуть” велику частину коштів міського бюджету. 
Однак, з огляду на те, як активно міський голова лобіює втілення нової програми, можна не сумніватися: фінансова складова не стане на заваді. Як свідчить практика, особливо, коли йдеться про здоров’я калушан.