Скільки і на чому заробляють українські даішники


Інспектори готові працювати чесно, якщо зарплата буде хоча б 6-8 тисяч гривень — пише Євгеній Остапчук, Сегодня

Про те, що з корупцією в нашій ДАІ потрібно боротися, говорять всі: від пересічних водіїв до депутатів і міністрів. Але після гучних заяв майже нічого не відбувається. Іноді виникає відчуття, що побори на дорогах «кришуються» на вищому рівні. Так, наприкінці листопада минулого року один з водіїв записав на відео процес передачі 100 грн начальнику одного з районних підрозділів ДАІ Хмельницької області, щоб той не оформляв адмінпротокол, а після заявив на несумлінного правоохоронця в міліцію. На даішника склали протокол за ч. 1 ст. 172-2 КоУАП (одержання хабара), але суд визнав співробітника ДАІ невинним. Прокуратура була зобов'язана подати апеляцію, але ... «Забула» зробити це вчасно . Таким чином закривається більшість справ про корупцію в ДАІ. Іноді для відводу очей когось звільняють або знижують у посаді - і все.

ЯКІ ХАБАРІ ДАЮТЬ ВОДІЇ

Днями мене зупинив інспектор під приводом перевірки документів. Побачивши біля прав журналістське посвідчення, відкликав убік і сказав: «Знаєш, яка у нас зарплата? Я вже десять років в ДАІ і отримую на руки 1600 грн. Форма і бензин - за свій рахунок, хоча начебто повинні забезпечувати. Чесні у нас просто не виживуть. Керівництво спускає план по хабарах . Частина суми віддаємо наверх, так доходить до самої верхівки. Плюс ставлять план по кількості машин, які ми повинні загнати на штрафмайданчик». Офіційно підтвердити цю розмову ми не можемо, але звертаємо увагу на той факт, що міліцейське начальство при невеликій офіційній зарплаті часто може дозволити собі їздити на авто бізнес -класу і володіти елітною нерухомістю .

ДОХОДИ даішники

За допомогою одних лише кадрових чисток проблему не вирішити. За словами заступника голови громадської ради при МВС, полковника міліції Анатолія Онищука, «за роки незалежності змінилося більше 300 начальників облуправлінь і 10 міністрів, повністю оновився особовий склад . Але нічого не змінилося для водіїв: система і правила гри залишилися тими ж». Тобто, необхідна політична воля на рівні глави держави на реформування системи МВС в цілому і ДАІ зокрема.

Друга необхідна умова, як показав досвід наших сусідів, - соцзахист співробітників ДАІ. У неофіційних бесідах інспектори кажуть, що готові працювати чесно, якщо зарплата буде становити хоча б 6-8 тис. грн.

Для того, щоб підвищити співробітникам ДАІ зарплати без втрат для бюджету, потрібно скоротити особовий склад - наприклад, замість людей з радарами контролем швидкості може займатися автоматика (кошти, що звільнилися підуть на збільшення зарплат) . Начальник Центру безпеки дорожнього руху ДАІ МВС України Сергій Будник каже, що технічно до цього ми вже готові, в даний момент готуються зміни до законодавства. І тоді, можливо, через кілька років у нас буде вже зовсім інша ДАІ.

"Сегодня"