Відстрочки не буде: МОН змінили правила через рекордний вступ у аспірантуру


В останні два роки стрімко зросла кількість чоловіків-студентів призовного віку, які раптом згадали, що їм треба друга чи третя вища освіта, аспірантура чи докторантура, адже це дає право на відстрочку від призову.

Як повідомив міністр освіти України Оксен Лісовий, анонсував зміни до правил вступу на аспірантуру та докторантуру, щоб чоловіки призовного віку не використовували навчання, як моливість відстрочки від мобілізації.

"Жага до знань — це чудово. Фіктивне навчання — ні. Тож змінюємо правила вступу на аспірантру у 2024. Отже, ЄВІ залишається. Прохідний бал в частині ТЗНК — 160. І ця частина є обовʼязковою для допуску до вступних випробувань закладу чи установи. Іноземна мова складається і є обовʼязковою для вступу до магістратури, але НЕ обовʼязковою для допуску до вступу до аспірантури. Однак зріз знань та загальний рівень побачимо та проаналізуємо. Наступне — вступити на контракт до аспірантури можна буде лише на заочну або вечірню форми, які не дають право на відстрочку",- каже міністр.

За його словами акцент буде робитися на якість освіти, тому цьогоріч пріоритезують денну форму. І для того, щоб не відрізати можливість вступу для справжніх, вмотивованих та здібних, збільшать кількість місць на бюджеті – з 3 200 до 7 000.

"Тепер трохи цифр для загальної картини. До початку повномасштабної війни щороку на аспірантуру (і бюджет, і контракт) вступали близько 7-8 тисяч людей. Вступали на підставі іспитів безпосередньо у ЗВО та наукових установах. Цього року ми запровадили обов’язковий тест для вступу до аспірантури — ЄВІ. Його також складають і майбутні магістри. І ось, у 2024, для складання ЄВІ всього зареєструвалися 246 189 осіб. 79% з них — це чоловіки, серед яких майже половина претендує на вступ до аспірантури. А якщо конкретніше — 91 561 особа призовного віку. Рекорд всіх рекордів",- каже Оксен Лісовий.

Міністр переконаний, що зараз такі цифри виглядають скоріше не як жага до знань, а як аномалія, яка шкодить якості освіти, економіці (фіктивне навчання створює нові схеми та мільйони доларів в тіні), а найголовніше — національній безпеці.

"Те, що система освіти стала такою «дірою» для ухилянства свідчить про симптоми її занедбаності. І саме тому ми розпочали її комплексну трансформацію. Про всі факти фіктивного навчання прошу повідомляти до правоохоронних органів",- закликав міністр.

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!