Все криється в деталях: Гірські рятувальники розповіли, чому служба зникне


Сьогодні, 3 серпня гірські рятувальники Івано-Франківщини розповіли про ситуацію, яка склалась з реформуванням загону.

Йдеться про можливе суттєве скорочення цієї служби у вересні цього року. Зокрема, як зауважив в.о. начальника гірської рятувальної частини Василь Завалко, це проблема не тільки гірських рятувальників, а й цілого суспільства.

«Я проаналізував ситуацію і побачив два основні аспекти цієї проблеми: морально-етичний і економічний. На прес-конференції очільників обласного ДСНС вони спростували інформацію про ліквідацію, а сказали, що формують нову службу – рятувально-пошукову. Саме в цій зміні назви і ховається небезпека. Адже тоді рятувальникам не обов’язково мати гірські навики і можна призначити на посаду будь-кого. Окрім того їх потрібно всім заново забезпечити. Але чи виграють від того туристи і бюджет. Звичайно-ні», - каже Завалко.

За словами рятувальника, після реформування відповідно до нового штатного розпису в службі збільшиться штат.

«З 17 чоловік призначаються на посаду 5 атестованих працівників ДСНС, які не мають жодного досвіду в рятуванні людей у горах. Ще 2 водії-рятувальники без спеціальних навиків роботи в горах. Також додають 6 рятувальників-кінологів. Вони колись були у нашому складі, але потім їх вивели бо не було коштів. Зараз їх повертають назад, проте тепер собак вчили на пошукові роботи в будівлях, але не в горах. Нові рятувальники приходять на цю посаду на 2-3 роки. За цей час чи вони навчаться чогось чи ні і повернуться назад до своєї попередньої роботи. Проте гроші на них будуть витрачені», -пояснює рятувальник.

Тож Василь Завалко запевняє, що сума на оснащення нової структури значно перевищує суму необхідну для утримання існуючої служби.

«Тому коли ми сказали, що гірська-рятувальна служба помирає, ми були праві. Замість неї буде пошуково-рятувальна, але не гірська», - підсумував Завалко.

У свою чергу легендарний рятувальник, начальник 3-ї рятувальної групи Василь Кобилюк розповів, що управління ДСНС вирішило їх службу зробити воєнізованою.

«Ми рятуємо людей не воєнізовано. В нашу службу хочуть поставити на керівні посади дилетантів, які навіть не вміють ставити палатку. Мені не байдужа доля цього загону і доля туристів, які можуть потрапити у надзвичайну ситуацію. На мій погляд таке рішення ставить під загрозу життя і здоров’я людей. Я маю малі сподівання, що нас почують і щось зміниться, проте ми хочемо донести інформацію до людей. Нам туристи співчувають і дуже підтримують», - каже Кобилюк.  

Як вихід з ситуації, гірські рятувальники пропонують перейняти досвід своїх львівських колег. У них зараз діють громадські рятувальні загони, які співпрацюють з Червоним Хрестом.

«Зокрема в новій службі мають бути не більше 20% ДСНСників, а всі решту громадські рятувальники з досвідом перебування у горах", - кажуть рятувальники.

Важливою проблемою на якій наголосив Василь Завалко, є те, що в Україні немає єдиної гірської-рятувальної служби.

"У нас кожні рятувальники підпорядковуються своєму ДСНС. Ми не маємо між собою контактів. Нас потрібно об’єднати в єдину всеукраїнську гірсько-рятувальну службу",- переконаний в.о. начальника гірської рятувальної частини.

Опісля слово взяв турист Олександр, який часто буває у горах.

«В мене зараз в руках "піджопник", як його називають туристи. Так ось, якщо їх розформують, то буде «піджопник» нам всім. Коли думаю про це, уявляю себе сидячим у кріслі стоматолога. До мене підходить кілька стоматологів, а за їх спинами стоїть дядечко в погонах і командує, що їм робити. Мені буде страшно. Тож коли туристи дізнаються, що у нас таке відбувається, вони передумають іти в гори. Мені особисто вже страшно... Всі туристи зараз про це говорять на інтернет-форумах не тільки в нашій області. Всі говорять, що так не може бути», - каже турист.

Василь Завалко запевняє, що підготувати гірського рятувальника з нуля не можливо. Необхідно, щоб людина мала якийсь досвід роботи у горах чи була гірським туристом. Проте навіть у такому випадку, за словами рятувальника, треба не менше півроку, щоб людина отримала мінімальні навики. 

Варто зауважити, що присутня на зустрічі представниця туристичної компанії з упевненістю заявила, що якщо гірсько-рятувальної служби не буде, вони не будуть водити туристів у гори.

До теми: На Франківщині підкилимно ліквідовують гірську рятувальну службу