Як зробити так, щоб ваша мрія здійснилася


Здійснити будь-які найсміливіші мрії нам заважає лише одна звичка. Ось як її позбутися.

Чи мрієте ви про те, яким чудовим було б ваше життя, якби ви пробігли марафон, вивчили нову мову, засновували стартап або написали роман?

Плекати мрії - цілком природно, але всупереч теорії позитивного мислення, самої візуалізації гарного майбутнього не достатньо, пише ВВС Україна.

Натомість, як свідчать психологічні дослідження, потрібно розробити прагматичний план досягнення мети.

Для цього треба порівняти фантазію і реальність, тверезо оцінити, що заважає втілити її в життя, та знайти найкращий спосіб здолати перешкоди.

Психологи називають цей процес "ментальним протиставленням". Дослідження показують, що більшість людей не вміють ефективно застосовувати цю стратегію у повсякденному житті. І отже, наші найкращі наміри так і лишаються намірами, які ми ніколи не реалізуємо.

Утім, опанувавши стратегію ментального порівняння, ми навчимось краще розв'язувати проблеми, підвищимо мотивацію і самоконтроль. Все це одразу принесе плоди як в особистому, так і професійному житті.

Теорія здійснення фантазій

Провідною дослідницею в цій галузі є професорка психології Нью-Йоркського університету Габріела Еттінген.

Вона почала свої дослідження у 1990-х роках, з'ясувавши, що популярна теорія позитивного мислення є насправді контрпродуктивною.

Вивчаючи поведінку людей, які сиділи на дієтах, вона побачила, що чим більше вони мріяли схуднути, тим менше була ймовірність дійсно скинути кілограми. Схожим чином, студенти, які мріяли про успіхи в навчанні, як правило, отримували нижчі оцінки, ніж ти, хто цього не робив.

Але чому? З огляду на результати своїх досліджень, Еттінген припускає, що люди несвідомо плутають мрії з реальністю. Приємні емоції, викликані фантазіями, змушують їх відчувати, ніби вони вже досягли мети. І отже, вони не докладають достатньо зусиль, щоб насправді досягти успіху.

як втілити фантазії в реальність

Тоді на початку 2000-х Еттінген вирішила дослідити, як цьому запобігти. Разом із колегами з Німеччини вона зібрала 55 школярів, які вивчали англійську мову.

Одних з них попросили написати твір про переваги володіння мовою - "позитивна фантазія". (Діти відповідали, наприклад, що їхній "батько буде задоволений" або що вони "зможуть поспілкуватися Back Street Boys").

Другу групу школярів попросили назвати труднощі, які можуть завадити їм досягти мети, тобто "негативну реальність". Наприклад, необхідність завчати багато слів або спокуса пограти у футбол замість уроків.

Третій групі запропонували зробити й те, й те. Спочатку описати позитивну фантазію, а потім визнати негативну реальність. Власне це й було стратегією "ментального протиставлення".

Цілком передбачувано, що діти, які використали стратегію ментального протиставлення, показали кращі результати в навчанні протягом наступних трьох місяців.

Насамперед добре вчилися ті учні, які мали найвищі очікування. Іншими словами, проста вправа дозволила їм найкращим чином втілити сподівання.

Важливе протиставлення

Ці перші знахідки надихнули наступними роками сотні нових досліджень у різних контекстах, які переконливо довели ефективність і універсальність цього методу.

Тепер відомо, що ментальне протиставлення допомагає підвищити успішність в навчанні, поліпшити харчування, більше займатися спортом і знизити споживання алкоголю.

У ще одному дослідженні, опублікованому на початку цього року, вчені також довели метод, який сприяє кращим стосункам, допомагаючи парам подолати розчарування та примиритися після суперечок.

У кожному конкретному випадку цей прийом допомагає людям не здаватися і наполегливо долати перешкоди.

мрії

Дослідник Тимур Севінсер із Гамбурзького університету спробував з'ясувати, чи використовують люди ментальне протиставлення несвідомо у повсякденному житті.

Він просив учасника експерименту написати про важливе особисте бажання, а потім аналізував відповіді на ознаки позитивних фантазій і перевірки реальності.

Результати дослідження свідчать, що лише від 10% до 25% людей несвідомо застосовують цю ефективну стратегію для досягнення мети.

Решта - просто поринає у приємні мрії або надто концентрується на перешкодах і втрачає віру в можливість здійснити мрію.

Виходить, що стратегія ментального протиставлення могла б допомогти величезній кількості людей.

Усе, що вам потрібно зробити, це, з'ясувавши перешкоди, розробити план, як їх обійти. Це здається очевидним, однак багато людей не користуються цим методом.

Ще одне дослідження, проведене соціальним психологом Елізабет Маттер із Нью-Йоркського університету, показало, що стратегія ефективно допомагає кинути курити.

Наприклад, один з учасників визначив, що стрес змушує його потягнутися за сигаретою. Тоді він вирішив замінити куріння прогулянкою.

Дослідження, між іншим, встановило, що принцип ментального протиставлення найбільше допомагає тим, хто має сильну залежність від сигарет.

Це відкриття збігається з висновками іншого дослідника, який виявив, що стратегія приносить найбільшу користь саме людям із низьким рівнем самодисципліни.

Маттер вважає, що простота і користь методу дозволяє включити його до програм охорони здоров'я.

"Навчитися ментального протиставлення можна лише за 10 хвилин і цілком безкоштовно", - каже дослідниця.

Ментальні м'язи

Якщо ви хочете випробувати цей метод на собі, запам'ятайте абревіатуру МРПП (WOOP). Тобто подумайте про свою Мрію, уявіть Результат, визначте Перешкоди, а потім складіть План, як їх здолати.

Згодом ці кроки стануть своєрідною ментальною звичкою. І ви застосовуватиме її щоразу, коли помітите, що ваш розум блукає у непродуктивних фантазіях, які є приємними, але саботують справжній успіх.

як втілити фантазії в реальність
 
Підпис до фото,

Принцип ментального протиставлення допомагає позбутися шкідливих звичок

Севінгер, приміром, використовує метод щоразу, коли шукає роботу.

"Перед співбесідою я ловлю себе на думці про те, якою чудовою буде моя презентація або розмова, а потім намагаюся зробити крок назад і подумати про труднощі в досягненні цього".

Дослідниця з Університету Трієра Катя Фрідерікс також розповідає, як ця техніка сприяє її самодисципліні, коли, приміром, спекотного літнього дня їй треба працювати, а всі друзі на пляжі.

Вона порівнює самоконтроль з "ментальними м'язами", які потрібно розвивати, і тому радить розпочати з простіших цілей, а потім переходити до більш амбіційної мети.

"Якщо ви почнете з простого, ви зможете добре накачати мускулатуру самодисципліни, і тоді вас не зупинять навіть найбільші життєві труднощі".

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.

 Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!