Музейний фронт: У музеї визвольної боротьби розповіли про роботу під час війни
З початком повномасштабного вторгнення росії 24 лютого Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери та його чотири філіали відвідали 41 тисяча людей.
Як розповіла кореспондентці Бліц-Інфо заступниця директора музею Оксана Романів, протягом року музей прийняв 785 екскурсійних груп. В основному - це школярі та студенти.
"Школа є найбільшим відвідувачем музеїв у всьому світі. Оскільки наш музей історичний, то аудиторія на яку ми найбільше розраховуємо і хочемо мати найбільший вплив – це школярі та студенти. Звичайно, кількість відвідування дітей страшенно зменшилась. Натомість ми маємо багато індивідуальних відвідувань. Через те, що музей знаходиться неподалік вокзалу, до нас приходять люди, які очікують на поїзд. Свій вільний час вони проводять у нас і це не може не тішити",- ділиться заступниця.
У квітні 2022 року у музеї розпочали безплатні курси з історії національно-визвольної боротьби українського народу "Нескорена Україна" для внутрішньопереміщених осіб. Заняття тривалістю одну годину проводили двічі на тиждень. Переселенців познайомили з Меморіальним комплексом "Дем'янів Лаз" повстанською криївкою "Черемош" у Підгірках та багатьма іншими історичними місцями. Їх також вчили розвінчувати міфи та відрізняти правду від фейків. Оксана Романів зазначає, що це був цікавий та корисний досвід, адже дуже важливо, щоб українці знали справжню історію.
"Коли ми проводили курси з історії українського визвольного руху, приходило достатньо людей. Були виставлені теми лекцій і люди обирали, які цікаві саме їм. Були й ті, хто приходив на всі лекції. Це цікавий досвід, бо виникали дискусії, люди ставили запитання. Лекції велись не академічно, адже ми хотіли, аби був діалог між лектором і тим, хто прийшов слухати історію. Звичайно, хотілось би більше подібного. Ми зараз думаємо над тим, як би скласти програму співпраці музею і школи, технікуму чи вищого навчального закладу. Хочемо зрозуміти, що їм потрібно і долучитись до тих чи інших програм додаткової інформації",- наголосила Романів.
За рік музей організував 48 виставок. Особливою популярністю користується постійна виставка "Російсько-українська війна - битва за незалежність України". Для неї виділили окремий зал. Її відкрили у 2014 році, одразу після Майдану. Відтоді вона постійно доповнюється.
"Виставку відкрили одразу після Майдану, бо ця тема була болюча і ми відчували потребу про неї говорити. Після Майдану почалась війна і ми, звичайно, почали збирати матеріал про війну і представили його тут. Тут є особисті речі захисників, різні документи. Є й речі, які належали російській армії. Наприклад харчовий набір російського солдата. Маємо також прапор, переданий нашими хлопцями з АТО. Багато з них підписались на ньому. Також ми присвятили стенд підрозділ дружин Добровольчого Українського Корпусу. Тоді ми дізнались про Дмитра Коцюбайла, він одразу привабив мене. Такий молодий хлопець, а народжений бути воїном, виявилось що так і є, що він дуже потужний командир",- ділиться Романів.
Серед нових експонатів у залі є трофейний російський безпілотник "Орлан-10", який збили ЗСУ в районі Попасної на Донеччині. А загалом за рік музей поповнився 1107 експонатами.
Історик Василь Тимків зазначає, що сьогодні музеї України є своєрідним фронтом, який відіграє величезну і різнопланову роль у розвитку українського суспільства.
"Ще коли я працював у музеї визвольної боротьби імені Степана Бандери, у 2008-2009 роках, до нас приїжджали багато людей зі Сходу України і для них було важливо потрапити сюди. Наш музей, можна так сказати, дає фундамент для історичного національного світогляду кожної особистості. Тобто тут розкриваються ті питання, які є актуальні для розуміння історичних подій періоду 20 століття. І кожна людина в зростанні національної свідомості дуже потребує вивчення і розуміння багатьох історичних подій національно-визвольної боротьби. До прикладу, музей дає розуміння, хто такий Степан Бандера. Для багатьох було відкриттям що Бандера перебував у польській в'язниці, у німецькому концентраційному таборі в часи Другої світової війни і що він був убитий московським агентом КДБ. Бандера насправді не співпрацював з нацистами, а двоє його рідних братів були знищені німецькими нацистами. А ОУН і УПА вела активну боротьбу проти німецьких нацистів. Це власне розбиває ті московські міфи і люди інколи приходять з такою позицією, а потім люди дізнаються інше. Безумовно, сьогоднішні події лише підживлюють інтерес до подій історії національно-визвольної боротьби".- зазначив історик.
Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери працює щодня, крім неділі, з 10:00 до 17:00. Сьогодні, 18 травня, у міжнародний день музеїв, вхід безкоштовний! У інші дні, вартість квитків складає: дитячий - 15 гривень, дорослий - 20 гривень. Вартість екскурсії для дітей та студентів - 50 гривень, для дорослих - 80 гривень.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!
