Нардепка з Прикарпаття пропонує обмежити продаж енергетиків - це шкодить дітям

Енергетичні напої є досить популярними серед українців, особливо підлітків, проте несуть ризики для здоровʼя і навіть життя. Верховна Рада розглядає законопроєкти (№ 13024 та № 13024-1) про регулювання виробництва та обігу енергетичних напоїв, які передбачають заборону на продаж енергетиків особам до 18 років.
Законодавчі ініціативи обговорили на засіданні Комітету з питань європейської інтеграції Верховної Ради, пише "ЧЕСНО".
Голова Ліги виробників харчових продуктів Геннадій Кузнєцов на засіданні комітету заявив, що обмеження можуть бути непропорційними та дискримінаційними, адже законопроєкти не містять наукового обґрунтування, а випадки смерті підлітків, що повʼязують зі вживанням енергетиків, не є науковим підтвердженням.
Депутатка від “Слуги народу” та одна з авторів законопроєкту №13024-1 Олена Вінтоняк (пройшла до парламенту за партійним списком по Івано-Франківщині - ред.) наголосила на високих ризиках для здоров’я підлітків, пов’язаних із вживанням енергетичних напоїв, що містять кофеїн, таурин, екстракт гуарани, а також еуфілін та теофілін, які використовують у медичній практиці. За її словами, кілька смертельних випадків серед підлітків після вживання енергетиків мали стати тривожним сигналом.
“Чомусь вважається, що енергетичний напій не є шкідливим”, — наголосила вона.
Інша авторка законопроєкту №13024-1 та членкиня комітету Марія Мезенцева-Федоренко зауважила, що деякі компоненти енергетичних напоїв викликають аритмію протягом 72 годин і можуть навіть призвести до летального наслідку.
“Це практичні питання життя та смерті”, — підкреслила вона.
Крім того, під час обговорення народні обранці звернули увагу, що право ЄС дозволяє країнам-членам вводити більш жорстке регулювання обігу енергетичних напоїв, на заборону та обмеження енергетиків для дітей та підлітків у низці європейських країн, а також в одному зі штатів США.
Натомість заступник міністра охорони здоровʼя Ігор Кузін зазначив, що МОЗ підтримує обмеження або заборону продажу енергетичних напоїв в певних місцях, однак не підтримує наділення міністерства правами з визначення переліку активних речовин, які стимулюють центральну нервову систему. Адже, за його словами, на рівні ЄС подібний перелік відсутній.
Олена Вінтоняк підкреслила, що Україна може стати лідером у галузі захисту здоровʼя дітей та сформувати перелік першою.
Представник Асоціації виробників харчових продуктів Кузнєцов назвав вплив заходів з обмеження енергетиків в інших країнах суперечливими і закликав сформувати наукову базу для обґрунтованого прийняття рішення щодо кількості кофеїну та його замінників в продуктах харчування. Адже, на його думку, за такою логікою можна заборонити продаж шоколаду, кави та інших напоїв.
Він також наголосив, що таурин є важливою корисною речовиною і вимоги щодо її кількості є у нормах України та ЄС для харчування дітей до трьох років.
Учасники засідання обурилися, коли дізналися, що Геннадій Кузнєцов є представником Ліги виробників харчових продуктів.
“Треба чесно говорити, що ви когось представляєте, а не приховуватись дуже перекрученим тлумаченням норм права ЄС. Думаю, це абсолютно неприйнятно і викривлює можливості дій або не дій парламенту або української влади”, — сказав заступник міністра економіки Тарас Качка.
У свою чергу голова комітету Іванна Климпуш-Цинцадзе зазначила на необхідності подальшого опрацювання норм щодо того, якими мають бути запропоновані обмеження, з якого віку встановлюватися та на яких локаціях.
“Якби можна було обмежити кількість тих баночок, які діти можуть вжити. Це виклик для здоров'я наших дітей”, — підкреслила вона.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!
