8 червня у Болехові, що на Івано-Франківщині, в день народин української письменниці і діячки Наталії Кобринської продовжилась Міжнародна конференція «Наталія Кобринська — шлях поступу: від ідей до дій». Робота конференції тривала два дні, перший — в Івано-Франківську, другий — у Болехові, де було представлено, зокрема, проєкт “Дім Кобринської” як письменницьку резиденцію для українських авторок та дослідниць жіночої історії.
Велелюдне вшанування Наталії Кобринської в Болехові зібрало понад сотню науковиць, громадських лідерок, активісток, представниць культурної спадщини, жіночих громадських організацій тощо.
Цьогорічний новий і незвичний формат проведення ювілейного і пам’ятного заходу Наталії Кобринської (170-річчя від дня народження і 105 років від смерті) визначила сама постать непересічної української літератки й громадської діячки. Те, що захід відбувся так насичено, у злагодженій співдії науково-освітньої і громадської спільноти України — велика заслуга і тривала командна праця, зазначають організатори.
«У нас було декілька цілей цієї конференції. По-перше, показати, що фемінізм не прийшов до нас з Америки. Насправді, він має дуже глибоке українське коріння. По-друге, обʼєднати наукову бульбашку і жіночий рух, бо ми постійно наче існуємо в різних світах. По-третє, зробити постать Наталії Кобринської більш видимою. Досвід Боснії і Герцеговини свідчить про те, що після завершення війни статус жінок дуже послаблюється. Наша мета — утримати свої позиції, не втратити надбання за всі ці роки, саме тому ми зараз намагаємося обʼєднати жінок і підсилювати їхній вплив», — ділиться Тетяна Чернецька, віцеголова ГО «Центр гендерної культури».
Святкування проводили у народному домі Болехова — міста, де жила і творила Кобринська, де в її помешканні гостювали найвизначніші діячі української культури.
Урочистості почалися із хвилини мовчання і пам’яті про всіх, хто поклав життя за свободу України. Ведуча заходу Слава Світова, співзасновниця і виконавча директорка видавництва Creative Women Publishing, а також громадська активістка, запросила до привітального слова міського голову Болехова Івана Яцинина і Почесну голову ВГО «Союз Українок» Ореславу Хомик.
«Наша громада пишається тим, що в Болехові жила та працювала Наталія Кобринська. Відбудова її дому є різнобічним проєктом, ми впевнені, що він сприятиме збереженню нашої культурної спадщини, відродженню літературно-феміністичної традиції та популяризації міста як культурного осередку», — каже Ілона Калитин, заступниця міського голови Болехівської громади з питань діяльності виконавчих органів.
Під час урочистої академії слово про «Національний подвиг Наталії Кобринської» виголосила Алла Швець, докторка філологічних наук, авторка монографії «Жінка з хистом Аріадни: Життєвий світ Наталії Кобринської в генераційному, світоглядному і творчому вимірах», яка досліджувала її постать 15 років. Науковиця також нагадала присутнім про заповіт Наталії Кобринської, яка заповідала віддати своє помешкання «наслідницям свого духа».
«Маю великий сентимент до Болехова як місця сили, місця історичної памʼяті, де за словами Ольги Кобилянської вирує дух і життя. Мабуть, сюди приїздили невипадково усі представники тодішнього національного проводу, української еліти, щоб зачерпнути великої снаги і енергії цього краю. Якщо ми повернемося в історичний екскурс, ви згадаєте, що тут творилися фундаментальні речі, причетні до творення української жіночої історії. Тут з Іваном Франком, Олександром Конинським та Кирилом Трильовським формувався статут першої жіночої інституції «Товариство руських женщин». Тут Кобринська в себе в хаті, на стіні, писала плюс і мінус, чи треба видавати другий альманах. Нам важливо зберегти усі сліди Наталії Кобринської у Болехові. Сама жінка говорила, що хоче, аби її хата була необхідним засобом нашого національного розвою. Вона хотіла створити тут осередок для вчительства, аби плекати тут національно-свідомих громадян і громадянок», — каже Алла Швець, авторка першої комплексної інтелектуальної біографії Наталії Кобринської, під час свого виступу на конференції.
Відомо, що у 1946 році будинок в Болехові на вулиці Зеленій, де проживала Наталія Кобринська (1907-1920), було знищено за вказівкою радянської влади. Її помешкання знесли грейдером, а сад вирубали. Згодом на тому місці за сприяння Лариси Дармохвал-Гавц, тодішньої голови Болехівської міської організації Союзу українок, поставили пам’ятний камінь, який стоїть подосі, а також посадили 17 калин на честь 17 авторок “Першого вінка”.
Не так давно в рамках проєкту «Шляхами Наталії Кобринської в місті Болехові» було відтворено у 3D її будинок та Плебанію.
За словами Слави Світової, письменниці, співзасновниці і виконавчої директорки Creative Women Publishing, а також громадської активістки, відбудова Дому Кобринської сьогодні є не тільки актом встановлення історичної і культурної справедливості, але й також амбітним продовженням справи Наталії Кобринської, яка невтомною працею мала на меті впливати на розвій жіночого духу через літературу.
“Віримо, що ініціативу про відбудову хати Наталії Кобринської підтримає багато як інституцій, так і просто людей. "Дім Кобринської" неодмінно з'явиться на географічній мапі Болехова, і, я впевнена, стане епіцентром культури, літератури та ініціатив, що змінюватимуть громаду на краще. Попереду ще дуже багато роботи, але з'явилася впевненість, що все задумане неодмінно вдасться. Одна у полі воїн, так, але таки коли жінки та організації збираються разом, потужна сила впливу й результативності від цієї єдності завжди вражає”, – додає Слава Світова.
Особливим емоційним супроводом дійства в Болехові став виступ бандуристки Анастасії Войтюк, музикантки, лідерки етноф’южн-гурту «Troye Zillia», керівниці організації «Unbeaten Path», яка виконувала пісні на двох бандурах — старосвітській і сучасній, що зворушливо мовби поєднало минуле й сьогодення. Особливу, по-справжньому затишну атмосферу на конференції створила акторка і режисерка Оксана Стринадюк, яка зворушливо декламувала уривок із легендарного жіночого альманаху "Перший вінок", укладеного Наталією Кобринською та Оленою Пчілкою далекого 1887 року.
Голова ВГО «Союз Українок» Болехова Надія Гринішак розповіла про діяльність Лариси Дармохвал-Гавц у вшануванні пам’яті Наталії Кобринської, а керівниця PR-відділу феміністичного видавництва «Creative Women Publishing» Тетяна Жидак представила перевидання першого жіночого альманаху «Перший вінок» і його книги-посестри “Ті, що творили “Перший вінок” у новому, сучасному форматі від видавництва Creative Women Publishing.
Про шляхи Наталії Кобринської в Болехові розповіла директорка Музею історії міста Болехова імені Романа Скворія Оксана Півень. Після святкової академії в Народному домі всі гості й учасники заходу мали нагоду пройтися туристичним маршрутом “Шляхами Наталії Кобринської в Болехові”, яким провела наукова співробітниця музею Галина Якимів.
Закінчили конференцію покладанням квітів в місці вічного спочинку Наталії Кобринської на Волоському цвинтарі.
Серед співорганізаторів події – наукові інституції: Інститут Івана Франка НАН України, Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка, Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника, а також провідні громадські організації: Український жіночий фонд, Центр гендерної культури, Центр «Жіночі перспективи», мережа «Жіноче намисто Закарпаття», ГО «Д.О.М.48.24» та феміністичне видавництво Creative Women Publishing.
Авторка: Вікторія Дребот
Відозва про відбудову хати Наталії Кобринської у Болехові “ДІМ КОБРИНСЬКОЇ”
У червні 2025 році Україна відзначає 170 років з дня народження Наталії Кобринської — письменниці, публіцистки, засновниці першої української жіночої організації та промоутерки жіночої освіти, літератури, видавничої справи.
Незважаючи на її виняткову роль у формуванні українського жіночого руху, її будинок у Болехові — місце, де народжувалися ідеї, гуртувалися жінки, звучав голос майбутнього — було знищено радянською владою в 1946 році. Будинок стерли з лиця землі грейдером. Сад, який вона насадила, вирубали.
Ми віримо, що настав час повернути голос Наталії Кобринської — не як жест вшанування минулого, а як інвестицію в майбутнє.
Видавництво Creative Women Publishing спільно з партнерськими організаціями Український жіночий фонд, ГО «Центр гендерної культури», ГО Центр «Жіночі перспективи», Мережа «Жіноче намисто Закарпаття», ГО “Д.О.М.48.24” ініціює відбудову Дому Кобринської у Болехові.
Це буде:
- Письменницька резиденція для українських авторок;
- Літературний салон із роялем — для вечорів, дискусій, читань;
- Простір пам’яті та сили — культурний центр жіночої спадщини;
Закликаємо всіх небайдужих:
- підписати цю відозва на підтримку ініціативи
- допомогти поширити інформацію
- долучитися як партнер/ка, експерт/ка, благодійник/ця чи організація
Разом ми можемо не лише відбудувати дім.
Ми можемо відновити жіночий голос, який неможливо стишити.
Підписати і стати частиною історії можна за покликанням.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!
