У справі щодо псевдоволонтера Віталія Хемича допитали потерпілих і викликали свідків


29 листопада Калуський міськрайонний суд продовжив розгляд кримінального провадження щодо обвинувачення Віталія Хемича у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 201-2, ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 190 Кримінального кодексу України.

Нагадаємо, стаття 190 — Шахрайство (ч. 1 — заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою, ч. 2 — шахрайство, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому) а ч. 3 статті 201-2 — незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги вчинені організованою групою або в особливо великому розмірі, або під час надзвичайного або воєнного стану) — санкція за такий злочин — позбавлення волі на строк від п’яти до семи років з конфіскацією майна, інформують "Вікна".

Також одна з потерпілих вимагає відшкодування моральної шкоди.

За даними слідства, з травня по серпень 2022 року підозрюваний, позиціонуючи себе волонтером, через соціальну мережу збирав кошти для допомоги Збройним силам України та особам, які потребують допомоги у зв’язку з військовою агресією росії проти України. Він збирав пожертви на особисті банківські рахунки для придбання автомобілів, приладів нічного бачення, безпілотників, тепловізійних прицілів та інше. Спочатку повідомляли, що псевдоволонтер отримав від громадян понад 1 млн 171 тис. гривень, які привласнив та розпорядився ними на власний розсуд. Наприкінці вересня було уточено, що задокументовано свідчення 16 потерпілих, у яких зловмисник видурив понад 1 млн 734 тисяч гривень. За останніми даними, потерпілих вже понад два десятки. Ймовірно, більшою є й сума пожертв, якими заволодів псевдоволонтер

29 листопада в судовому засіданні заслуховували потерпілих. Зокрема, потерпіла Дар'я Євенко, яка також вимагає відшкодування моральної шкоди, повідомила суд про те, що збирали кошти на автомобіль для військових — загалом було зібрано 176 тис. гривень. Також планували купити тепловізор і шолом. Зібраної суми було недостатньо, однак, за словами потерпілої, Віталій Хемич повідомив, що знайшов дешевше і коштів має вистачити.

Після того, як зібрані кошти перерахували на рахунок обвинуваченого, волонтерка спільно з військовими обирали машину за посиланнями, які скидав Віталій Хемич. Врешті-решт, свідчила Дар'я Євенко, у п’ятницю вона зідзвонилася з Віталієм Хемичем, який повідомив, що військові можуть їхати до Львова забирати машину. Військові приїхали, однак в понеділок забрати машину не змогли, бо як їм повідомили, що виникли проблеми з документами. Проблеми тривали до четверга. Врешті, військові мали повертатися не передову, зрозуміли, що машини не дочекаються і відмовилися від подальшої співпраці.

Волонтерці з картки Віталія Хемича було повернуто всі кошти, платежами, які проходили з 3 по 22 серпня. Заяву в поліцію волонтерка написала вже після того, як їй повернули кошти. За словами Дар'ї Євенко, довелося також доплачувати свої кошти, бо потрібне купували дорожче через терміновість. Купили тепловізор і шолом, а на автомобіль грошей не вистачило, тож їх спрямували на ремонт п’яти автомобілів.  

Потерпіла Ілона Махнюк повідомила суд, що оголосила збір на потреби військових 3 серпня. Кошти на придбання прицілів перераховували знайомі й друзі — загалом 24,5 тис. гривень. Далі знайомий, за словами потерпілої, дав їй телефон Віталія Хемича, який може знайти приціли за нижчою ціною, причому за кілька днів. Волонтерка перерахувала кошти, а через тиждень їй повідомили, що приціли "застрягли" на кордоні. Очікування прицілів тривало ще деякий час, але виявилося марним. Відтак, за словами Ілони Махнюк, 24 серпня знайомий зустрівся з батьком Віталія Хемича і того ж дня волонтерці на картку перерахували всі кошти. Заяву в поліцію вона написала наприкінці серпня, вже після повернення коштів.

Обидві потерпілих вважають, що обвинуваченому слід призначити покарання таке, як це передбачено законом.

Інші потерпілі у суд не з’явилися. Частина подала заяви про слухання справ за їхньої відсутності. Наступне судове засідання призначили на 6 грудня (у разі відсутності світла його можуть перенести). Окрім потерпілих (якщо ще хтось з них з’явиться), на наступному засіданні планують заслухати свідків — їх є четверо.

Нагадаємо, раніше Віталій Хемич у суді зазначив, що вважає себе винними за статтею 190 Кримінального кодексу України. Однак не вважає себе винним за іншою, важчою, статтею, а також не визнає позову про відшкодування моральної шкоди.

Відео з судового засідання від 29 листопада оприлюднив "Інформатор Калуш".

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!