Науковці відкрили та дослідили середньовічний печерний монастир у селі на Городенківщині


Науковці Інституту історії, етнології і археології Карпат Карпатського національного університету імені Василя Стефаника провели перші польові дослідження маловідомої скельно-печерної оборонної обителі в селі Олієво-Королівка на Городенківщині

Експедицію, яка тривала 22 і 29 квітня 2025 року, очолив професор Микола Кугутяк, у складі якої працювали доценти Борис Хруслов, Михайло Москалюк та фахівець Роман Кобильник, який і повідомив у facebook про відкриття.

Йдеться про карстовий скельний масив на півдні села, завдовжки близько 400 метрів і заввишки до 40 метрів. Він розташований за 100 метрів від околиці Королівки, у місцевості під назвою Підпечери, неподалік річки Лозанівка. За переказами, у цих печерах колись переховувалися жителі від татарських набігів, а згодом — вояки УПА. Однак жодних усних згадок про монастир не збереглося.

Науковці виявили вхід до печери на висоті 14 метрів із п’ятьма кам’яними сходинками. Вхід завширшки 1 метр і заввишки 1,5 метра мав дерев’яні дверні конструкції. Печера штучно розширена, має Г-подібну форму, типову для монастирських келій XII–XIV століть. Усередині знайдено ніші, графічні зображення хрестів і фігур, що, ймовірно, зображують монахів, а також сцену, подібну до Благовіщення. Все це свідчить про культове призначення пам’ятки.

Окрім релігійної функції, обитель мала й оборонне значення: під печерою зафіксовано залишки дерев’яних укріплень, дві скельні башти й оборонний вал. Неподалік знайдено ще одну печеру, що веде глибше в скелю.

Науковці вважають, що цей унікальний археологічний комплекс є прикладом середньовічної пустельницької традиції і становить надзвичайну цінність для вивчення духовної спадщини давнього Прикарпаття.

 

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!