Український вимір на грошах Придністров’я


Редакція Бліц-Інфо спільною з дирекцією обласного музею визвольної боротьби ім. С.Бандери продовжує цикл матеріалів на історичну тематику. Цього разу розповімо, що спільного між грошима невизнаного Придністров'я та величними постаттями української історії.

Думаю багато хто з українців чув про самопроголошену Придністровську Молдавську республіку, яку часто називають просто Придністров’я. Але що ж може пов’язувати невизнану республіку з Україною?

Напевне треба поглянути на гроші Придністров’я і зрозуміти. 

Придністровську Молдавську республіку було проголошено 25 серпня 1991 р., як і будь якій країні її були потрібні свої гроші. Тож спочатку нова країна використовувала старі радянські банкноти лиш на них клеїлась марка із номіналом. Але уже в 1994 р. в республіці з’являється власна валюта – придністровський рубль. Саме в цій серії на банкноті у 50000 рублів з’являється портрет гетьмана Богдана Хмельницького.

На початку 2001 року в обіг були випущені придністровські рублі нового зразку, які обмінювались на рублі зразку 1994 року у співвідношенні 1 : 100 000. Тож купюра з Богданом Хмельницьким зникає з обігу. Водночас у новій серії на купюрі номіналом у 50 рублів зображено портрет Тараса Шевченка.

Також українська тематика є присутньою на кількох пам'ятних монетах Придністров'я. Так в серії «Придністров'я - край козацький» 2006-2007 рр. можна побачити монети номіналом в 100 рублів, з портретами отаманів Чорноморського війська, як тих, що командували нащадками запорізьких козаків в Придністров'ї (Сидір Білий, Захарій Чепіга), так і на Кубані (Антін Головатий, Яків Кухаренко). В серії «Легенди і казки народів Придністров'я» 2006 р. є монета в 100 рублів, що присвячена Івасику-Телесику, з написом українською, але знов з помилками.

Українська тема не є чимось дивним, адже 28,8 % населення ПМР складають українці, тож навіть проросійська влада Придністров’я змушена враховувати цей фактор. В тому числі і щодо грошей.

Ярослав Коретчук, директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери

Читайте Бліц-Інфо в Telegram та Twitter. Тільки найважливіші новини!

Також читайте: Українська Національна Армія та Українська Повстанська Армія: Спроба встановлення контактів

Як італієць рятував життя упівців та стояв за Україну зі зброєю в руках

Підпільна палата в франківській лікарні

Хімічна та бактеріологічна зброя НКВС проти УПА

Листопадовий напад відділів УПА на Станіславів

Підпільна група ОУН «Печера» в Станіславові

14 Станіславівська бригада УГА