Понад 1500 прикарпатців щороку звертаються за офтальмологічною допомогою


Досить часто офтальмологічні проблеми не проявляються одразу, або ж людина зволікає із зверненням за кваліфікованою медичною допомогою. Проте легковажити появою перших симптомів не можна: деякі хвороби можуть призвести до втрати зору.

З 1996 року у Центральній міській клінічній лікарні Івано-Франківська працює відділення мікрохірургії ока, працівники якого надають медичну допомогу мешканцям як Івано-Франківської області, так і інших областей України.

Завдяки сучасному обладнанню, у відділенні ефективно проводять лікування таких захворювань, як катаракта, глаукома, захворювання сітківки, зорового нерва та інші.

В Україні більшість людей віком понад 60 років мають ті чи інші прояви катаракти. Ця хвороба виникає внаслідок природних вікових змін у кришталику ока, а може бути і викликаною іншими захворюваннями, такими як цукровий діабет чи травма ока.

«Наше око схоже на фотоапарат. Кришталик є безбарвною прозорою лінзою діаметром трохи менше 1 см. Коли кришталик працює нормально, людина чітко бачить оточуючі предмети. Проте через різні причини кришталик може частково або повністю помутніти. Це і називається катарактою. Хворий відмічає погіршення зору, обриси предметів сприймаються нечітко та розмито, але окуляри чи контактні лінзи не допомагають. Для пацієнтів з таким захворюванням лікарі проводять факоемульсифікацію катаракти з імплантацією інтраокулярних штучних кришталиків. Така операція дає змогу майже повністю відновити втрачений зір і не є надто травматичною для людини. Після операції пацієнта в той же день, або ж наступного дня виписують з лікарні», –  розповідає завідуюча відділенням мікрохірургії ока ЦМКЛ Галина Головчак.

Значно складнішим, але досить поширеним захворюванням є глаукома – хронічне прогресуюче захворювання очей. Глаукома розвивається у випадку недостатнього відтоку внутрішньоочної рідини, що зумовлює підвищення тиску всередині ока, пошкодження зорового нерва та незворотної втрати зору.

За словами Галини Головчак, в більшості випадків глаукома протікає безсимптомно, пацієнта нічого не турбує і лише офтальмолог може виявити початкові ознаки захворювання. Ось чому наскільки важливим є регулярний профілактичний медогляд.

З часом у пацієнта виникають так звані дефекти поля зору, коли деякі предмети ніби зникають з видимості. Раннє призначення лікування може загальмувати розвиток хвороби. І тільки офтальмолог може обрати оптимальний метод – медикаментозну терапію, лазерне або ж хірургічне лікування.

«Самолікування при глаукомі неприпустиме. Жодні немедикаментозні методи терапії, дієти, харчові добавки чи вправи не замінять медикаментозного чи хірургічного лікування, призначеного офтальмологом», – наголошує пані Галина.

Вона розповідає також, що до відділення мікрохірургії ока останнім часом звертається багато пацієнтів із синдромом сухого ока – порушенням зору, яке виникає при тривалій роботі за комп’ютером. Погляд ретельно фіксується на моніторі, зменшується частота кліпання, що призводить до пересихання поверхні ока.

Такі пацієнти скаржаться на дискомфорт, печіння, «пісок» в очах, почервоніння, відчуття втоми та сухості очей, затуманення зору, двоїння предметів та розпливчатість зображення на екрані монітора. Також людина відчуває проблеми з фокусування при погляді на ближню та дальню відстань, біль в області очної западини, лоба та перенісся, головний біль, а також біль при русі очей. Для пацієнтів з вищезазначеними симптомами лікарі радять спеціальні вправи для профілактики зорової втоми, рекомендують необхідні препарати, а також ретельно перевіряють, чи немає в пацієнта ранньої стадії розвитку складного офтальмологічного захворювання.

«У 2015 році, завдяки підтримці і сприянню міської влади та головного лікаря Центральної міської клінічної лікарні Тараса Масляка, у відділенні мікрохірургії ока було проведено капітальний ремонт, повністю оновлено м’який і твердий інвентар. Для покращення надання офтальмологічної допомоги придбано нове діагностичне обладнання та облаштовано офтальмологічний кабінет у консультативній поліклініці ЦМКЛ. Щороку у нашому відділенні отримують кваліфіковану офтальмологічну допомогу понад 1500 жителів міста і області. Лише за 10 місяців 2016 року нами проведено більше 300 оперативних втручань. Все це – дуже важливо, адже пацієнтам міста і області не потрібно звертатися до різних приватних офтальмологічних центів. Спеціалісти нашого відділення якісно проводять складні оперативні втручання на високоякісному новітньому медичному обладнанню. А значить допомагають людям відновити найцінніше – зір», – наголошує Галина Головчак.