Депутати Івано-Франківської облради сказали "НІ!" сланцевому газу і пішли на обідню перерву


На сьогоднішній сесії Івано-Франківської обласної ради депутати розглянули Угоду про розподіл вуглеводнів, яка передбачає видобуток сланцевого газу на території Івано-Франківщини іноземною компанією «Шеврон» та українським приватним підприємством «Надра-Олеська».

За словами голови обласної ради Василя Скрпиничука, угода була обговорена майже на всіх депутатських комісіях і була опрацювана спеціально створеною робочою групою. В результаті, угоду рекомендовано до розгляду на сесії Івано-Франківської обласної ради.

Як стало відомо, Городенківський район Івано-Франківської області надіслав лист обласній раді з проханням не включати теритріальну одиницю в Угоду про розподіл вуглеводнів. Як повідомив Скрипничук, це єдиний район Прикарпаття який надіслав подібний лист.

Депутат Івано-Франківської обласної ради Юрій Романюк, який опрацьовувава дане питання, під час доповіді розкритикував Угоду про розподіл вуглеводнів і заявив що фракція «Батьківщина» в обласній раді не дасть жодного голосу за дану угоду.

Депутат віпеневний, що в угоді є ціла низка нехтування українського законодавства. Зокрема, відсутня обов’язкова державна екологічна експертиза. Виступ Юрія Романюка можна розбити за наступними тезами:

- Держава Україна не зможе оскаржити дії інвестора в суді. Україні на рахунок зараховуватимуться тільки кошти від видобутку вуглеводню, а сланцевий газ продає тільки інвестор.

- Договірна ділянка на якій відбуватиметься видобуток сланцю включає всі осадові поклади що залягають в межах периметра і глибини 10 тисяч метрів. «Ми даєм право на 50% теритрії області виключно одному інвестору видобувати все на 50 років», - запевняє Юрій Романюк.

- Якщо «Шеврон» захоче забрати ділянку у вже існуючого інвестора, він має право викупити ділянку. Якщо отримає відмову, держава, згідно угоди, повинна забрати цю ділянку у судовому порядку і віддати «Шеврону».

- Інвестор має право користуватися всім – гравієм, водою, шутром – в межах договірної ділянки.

- Держава зобовязана захищати інвестора від протестів жителів області.

- Угоду потім неможливо скасувати, денонсувати чи відкликати.

Із критикою Угоди про розподіл вуглеводнів виступив і голова фракції ВО «Свобода» в Івано-Франківській обласні раді Василь Попович.

Він заявив, що із 60 поправок до Угоди про розподіл вуглеводнів, які були напрацьовані спеціальною комісією, не були взяті до уваги при кінцевому розробленні угоди.

«Свободівець» Василь Попович заявив, що його фракція не голосуватиме за погодження Угоди про розподіл вуглеводнів.

Натомість «за» угоду виступили члени «Нашої України», зокрема Володимир Олійник та екс-голова Івано-Франківської обласної ради Ігор Олійник. Володимир Олійник акцентував на створенні нових робочих місць, а Ігор Олійник на приході нового інвестора. А Ольга Бабій акцентувала увагу на енергетичній незалежності України.

Слово взяв Міністр палива та енергетики Едуард Ставицький. Він запевний депутатів Івано-Франківської обласної ради, що  ніякої загрози для питної води на Прикарпатті не має, а розмов про корупцію навіть бути не може. Також підкреслив, що при порушеннях умов видобутку сланцевого газу, держава має права припинити дію Угоди про розподіл вуглеводнів.

Міністр палива та енергетики Едуард Ставицький нагалосив, що депутати сьогодні вирішують не тільки долю Прикарпаття, а й загалом визначають вектор розвитку держави.

Після довготривалого обговорення слово взяв голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк. За його словами, ризики є при буть-яких видах енергозабезпечення. «Навіть топити вдома в хаті дровами небезпечно», - говорить Вишиванюк.

Керівник області вкотре наголосив на створенні нових роблчих місць та додаткових надходжень до бюджету області. «Це політична і економічна незалежність», - впевнений Вишиванюк.

Також він наголосив, що проект рішення містить пункт, який зобов’язує Кабмін прийняти до уваги всі зауваження Івано-Франківської обласної ради. Вразі ігнорування зауважень, облрада має право денонсувати угоду.

В результаті депутати Івано-Франківської обласної ради навіть не спромоглися прийняти проект рішення про погодження Угоди про розподіл вуглеводнів за основу. Таким чином, Івано-Франківська обласна рада на певний час «поставила хрест» на видобутку сланцевого газу на Прикарпатті.

Після голосування депутати оголосили обідню перерву.