Путін через пів доби прокоментував атаку. Як він згадав Україну і що насправді відомо про нападників


Президент РФ Володимир Путін заявив, що підозрювані у нападі на концерт нібито мали підготовлене вікно для переходу кордону з Україною.

Про це Путін сказав у зверненні до росіян з приводу теракту у "Крокус Сіті Холлі", пише BBC Україна.

Українська влада відкидає всі ці звинувачення. Радник офісу президента Володимира Зеленського Михайло Подоляк заявив, що Україна немає ніякого відношення до цих подій. "Україна ніколи не використовувала терористичні методи ведення війни на відміну від Росії", - заявив український чиновник.

Вдень 23 березня вже після заяви Путіна угруповання ІДІЛ ще раз взяло на себе відповідальність за напад на "Крокус Сіті Холл". Першу заяву "ІД" зробила ще 22 березня.

Кількість загиблих під час нападу і внаслідок пожежі зросла до 133. Понад 140 поранені.

У Слідчому комітеті РФ заявили, що нападники використовували автоматичну зброю, а також легкозаймисту рідину для підпалу концертного залу.

Росія

АВТОР ФОТО,STRINGER / AFP

Як шукали український слід

Відразу після атаки нападники змогли втекти з концертного залу.

Зранку 23 березня російські правоохоронці оголосили про затримання 15 осіб .

Чотирьох затримали у Брянській області. Вона межує з Україною.

Майже відразу після появи повідомлень про затримання російські силовики оголосили, що підозрювані мали намір перейти кордон РФ та України.

У ФСБ сказали, що нападники нібито мали "відповідні контакти" в Україні.

Володимир Путін у своєму зверненні щодо теракту також зробив прив’язку до України.

"Всі четверо виконавців знайдені та затримані. Вони намагалися втекти та рухалися у бік України, де, попередньо, для них було підготовлено вікно для переходу кордону. Ми зіткнулися не просто із цинічно спланованим терактом, а з підготовленим масовим вбивством беззахисних людей. Злочинці йшли саме вбивати", — сказав російський президент у зверненні. Він порівняв нападників з нацистами.

Путін зробив заяву майже через 20 годин після нападу. Спочатку анонсували, що його звернення буде вночі. Але потім його скасували.

Ще до появи будь-якої офіційної інформації деякі російські політики почали звинувачувати у нападі Україну.

Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв заявив ще, якщо буде встановлено причетність Києва і його "натхненників", то усі мають бути "знайдені та безжально знищені, як терористи".

Росія

АВТОР ФОТО,CHS RF

Дві заяви ІДІЛ

Пізно ввечері 22 березня терористичне угруповання "Ісламська держава" взяло на себе відповідальність за напад.

Крім того, ЗМІ повідомили, що серед затриманих є громадяни Таджикистану. Так, російські телеграм-канали поширювали фото, яке нібито отримали російські правоохоронці відразу після теракту, як орієнтування для затримання.

На них нібито були чотири громадяни Таджикистану. Влада цієї країни причетність своїх громадян до нападу заперечує.

Головна редакторка російського державного каналу RT Маргарита Сімоньян опублікувала відео з допитом затриманих і заявила, що це не ІДІЛ, а українці стоять за нападом.

На відео чоловік приблизно 25-30 років, який весь труситься, говорить російською з помітним акцентом. Він каже, що прилетів із Туреччини 4 березня. Його горлом притискають до чобота. Руки заламані за спиною.

Він каже, що йому пропонували півмільйона рублів за вбивство людей. За його словами, організатори нападу дали завдання вбивати всіх людей у залі.

Тим часом російське телебачення, висвітлюючи теракт, робить акцент не на ІДІЛ. Головні підозрювані у нападі, за версією російського ТБ, — це Україна і США.

Версія з "Ісламською державою" подається як вкид, причому в хід йдуть відверті фейки та конспірологічні теорії .

Вдень 23 березня угруповання ІДІЛ зробило нову заяву, в якій ще раз йдеться про її відповідальність за напад на "Крокус Сіті Холл".

Як розповідає експерт ВВС з екстремістських угруповань Міна Аль-Ламі, у цьому повідомленні не згадується, яке саме регіональне відділення підготувало та вчинило напад.

У повідомленні агенції "Амак", яку пов'язують з ІД, є фотографія, на якій, ймовірно, можуть бути чотири учасники нападу. На фото їхні обличчя напівзакриті масками та розмиті.

Раніше повідомлялося, що до нападу можуть бути причетні пов'язані з ІД "Вілаят Кавказ" або "Вілаят Хорасан" - афганський осередок ІД.

Крокус

АВТОР ФОТО,УРЯД МОСКОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Як відповіла Україна

Теракт у Підмосков'ї є провокацією режиму Путіна, про яку Росію попереджали, заявив представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов.

"Кремлівський тиран з цього починав свою кар'єру і такими ж злочинами проти власних громадян хоче її завершити", – сказав він.

Представник Головного управління розвідки Міноборони також прокоментував заяву ФСБ про наміри нападників поїхати до України. Він назвав її нісенітницею.

"Ці заяви ФСБ розраховані або на відвертих невігласів, або на зазомбоване російське населення. Уявити собі, що після понад двох років повномасштабного вторгнення терористи прямують у прикордонні регіони, які найбільше насичені зараз силовиками, спецслужбами й власне військовими, я думаю, що тут коментарі зайві", - сказав він.

Представник ГУР наголосив, що звинувачення ФСБ - це "брехня і намагання притягнути український слід з боку російського режиму, чим вони власне займають з перших хвилин, як цей теракт відбувався".

Юсов додав, що ГУР утримується від коментарів щодо причетності ІДІЛ чи інших терористичних угруповань до теракту у Підмосков'ї.

Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що Київ не причетний до теракту під Москвою, адже має повномасштабну війну на полі бою, а саме там все й має вирішитись.

"Україна ніколи не використовувала терористичні методи війни, тероризм як метод ведення війни, на відміну від Росії",– сказав він.

У Вашингтоні заявили, що немає жодних ознак причетності до нападу України.

"Наразі немає жодних ознак того, що Україна або українці були причетні до стрілянини, – заявив координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі журналістам, - На цій ранній стадії я б не радив вам шукати будь-якого зв'язку з Україною".

"Це вже було"

Михайло Подоляк наголосив, що у новітній російській історії неодноразово були випадки, коли теракти використовувалися проти своїх громадян.

"Каширське шосе, Норд-Ост - для виправдання тих чи інших геноцидних дій проти тієї, чи іншої етнічної групи", - заявив він.

Близько 20 років тому у Росії відбулась серія терактів – підрив житлових будинків у Москві, захоплення заручників на виставі "Норд-Ост". Офіційна влада Росії в організації цих терактів звинуватила чеченських бойовиків. З 1999 до 2009 років Росія брала участь у Чеченській війні.

У 2002 році колишній співробітник ФСБ Олександр Литвиненко написав книгу "ФСБ підриває Росію: Федеральна служба безпеки - організатор терористичних актів, викрадень і вбивств".

У ній він оприлюднив альтернативу версію терактів. На його думку, вибухи житлових будинків організувала ФСБ Росії з метою виправдати Другу чеченську війну та закріпити у владі Володимира Путіна.

У 2006 році Литвиненка отруїли радіоактивним полонієм.

На початку березня посольство США у Росії попереджало про ймовірну підготовку терактів у Москві. Зокрема, громадян США закликали уникати великих скупчень людей, наприклад, концерти.

Тоді Путін назвав такі попередження шантажем і провокацією.



Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!