Україна вшановує жертв депортації кримських татар


В Україні на державному рівні відзначається День скорботи і пам'яті жертв депортації кримських татар. Цьогоріч вшановують 71-у річницю з Дня депортації.

Верховна Рада 14 травня проголосувала за встановлення цієї пам'ятної дати, пише Укрінформ.

Ухвалений документ доповнив чинну постанову «Про відзначення пам'ятних ювілеїв 2015 року» положенням про вшанування на офіційному рівні Дня депортації.

Депортація кримських татар, розпочата 18 травня 1944 року, – один з найбільших злочинів радянського режиму. Увесь кримськотатарський народ радянська влада звинуватила у співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Загальна кількість вигнаного з Криму корінного народу склала 200 тисяч осіб, з них 183 тисячі кримських татар.

Понад 20 років в СРСР повністю заперечувався злочинний характер цих дій. Хоча 5 вересня 1967 року Указом Президії Верховної Ради СРСР з кримських татар були зняті звинувачення у зраді, вони так і не отримали права повернутися на історичну батьківщину. Лише 14 листопада 1989 року Верховна Рада СРСР прийняла Декларацію «Про визнання незаконними і злочинними репресивних актів проти народів, підданих примусовому переселенню, і забезпечення їх прав», започаткувавши процес політичної реабілітації депортованих за національною ознакою.

20 березня 2014 року Верховна Рада України прийняла Постанову №1140-18 «Про... гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української Держави», якою визнала кримських татар корінним народом України та гарантувала їхнє право на самовизначення у складі України.

Пам'ятні заходи, приурочені до 71-ї річниці депортації кримськотатарського народу, розпочалися ще в четвер, 14 травня, на Майдані Незалежності в Києві.

15 травня в Українському центрі народної культури «Музей Івана Гончара» відкрилася виставка-інсталяція про життя кримських татар, де представлені їх автентичні костюми, житло, предмети побуту, картини.

17 травня в київському Національному музеї історії України відкрилася ще одна виставка з унікальними фотографіями з сімейних архівів кримських татар - «Альбом спогадів».

Цього ж дня на Майдані Незалежності з 20.00 до 22.00 пройшла акція-реквієм «Запали вогник у своєму серці».

18 травня о 16 годині в театрі Національної опери України пройде пам'ятний Вечір-реквієм за участю керівників органів державної влади, народних депутатів, членів Меджлісу кримськотатарського народу, представників громадськості.

О 19 годині на Майдані Незалежності запланований Всеукраїнський траурний мітинг у пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу.

Як повідомляв Укрінформ, окупаційна влада в Криму заборонила Меджлісу проведення в Сімферополі Всекримского траурного мітингу, присвяченого 71-ій річниці депортації кримських татар.