На Прикарпатті контролюють стан поверхневих вод


На ріках Івано-Франківської області ведеться постійний моніторинг за станом поверхневих вод. Його проводять на локальному, територіальному і регіональному (басейновому) рівнях.

На регіональному-басейновому рівні моніторинг водних об’єктів здійснює Івано-Франківське обласне управління водних ресурсів. Лабораторія моніторингу вод та ґрунтів облводресурсів проводить моніторинг поверхневих вод згідно Програми державного моніторингу довкілля в частині здійснення Держводагентством України контролю якості поверхневих вод.

Об’єктами контролю якості поверхневих вод за гідрохімічними і радіологічними показниками є річки Дністер і Прут та їх притоки.

Програмою Держводагентства України для спостережень за станом якості води на ріках області затверджено 21 створ, які встановлені таким чином, щоб спостереження за якістю води велись як на території Івано-Франківської області, так і на територіях, що межують з Львівською, Чернівецькою та Тернопільською областями. В Івано-Франківській області створи встановлені на ріках у місцях розташування потенційних забруднювачів води.

«Найбільшим споживачем води в області є комунальне підприємство «Івано-Франківськводоекотехпром», стічні води якого попадають у р. Бистриця. Для визначення впливу стічних вод цього комунального підприємства на стан води у річці встановлено створ у с. Єзупіль Тисменицького району. З активним розвитком туризму та збільшенням кількості відпочинкових комплексів в Карпатах, виникає антропогенне навантаження на р. Прут, тому для визначення стану поверхневих вод встановлені гідрологічні пости в м. Яремче і м. Коломия. За даними вимірювань гідрохімічних і радіологічних показників якості поверхневих і стічних вод проведених лабораторією облводресурсів на протязі останніх місяців, водні об’єкти, здебільшого, знаходяться в задовільному стані», – розповідає начальник Івано-Франківського обласного управління водних ресурсів Роман Михайлюк.

Вода в ріках Бистриця Надвірнянська, Бистриця Солотвинська, Свіча, Прут, що використовується як джерело питного водопостачання, за екологічною класифікацією є ІІ класу якості, 2 категорії. За станом ці води є добрі, за ступенем чистоти – чисті.

Показники якісного стану води на ріках області по проведених замірах в ІІ кварталі цього року не перевищили гранично допустимі значення.

За зверненням громадських організацій міста відібрані та проаналізовані проби води з міських озер. Перевищень концентрацій забруднюючих речовин у цих пробах не виявлено.

Нещодавно відповідною Державною Комісією було проведено планову атестацію лабораторії моніторингу вод та ґрунтів облводресурсів, якою визнано, що вона відповідає критеріям атестації та надано право на виконання вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду по визначенню 31 показника вод і 23 показників складу фізико-хімічних властивостей ґрунтів.

По замовленню водокористувачів лабораторія обласного управління водних ресурсів надає послуги по виконанню лабораторних досліджень поверхневих, зворотних і стічних вод.